trvalé chudnutie

10 tipov pre zdravé a trvalé chudnutie

Získanie vytúženej postavy je veľkým úspechom, ale skutočnou výzvou je trvalé chudnutie. Udržať si dosiahnuté výsledky dlhodobo a hlavne bezbolestne.

Trvalé chudnutie si vyžaduje zmeny životného štýlu a trvalé zavádzanie zdravých návykov.

5 kľúčových faktorov pre úspešné trvalé chudnutie

 1. Zamerajte sa na trvalé zmeny v stravovaní
  Chudnutie by nemalo byť len dočasným obdobím obmedzení a diét. Namiesto toho by ste sa mali snažiť zmeniť svoje stravovacie návyky dlhodobo.
  Začleňte do svojho jedálnička všetky potrebné makroživiny (bielkoviny, sacharidy aj tuky) v správnom pomere a sústreďte sa na vyváženú stravu, nie na obmedzenia. Je dôležité nájsť svoje stravovacie návyky, ktoré sú udržateľné, prinášajú vám potešenie z jedla aj vytúžené výsledky zároveň.
 2. Pravidelná fyzická aktivita
  Fyzická aktivita by mala byť súčasťou vášho každodenného života aj po dosiahnutí vášho cieľa. Nájdite si formu pohybu, ktorá vám vyhovuje a ktorú si môžete (a chcete) udržať aj naďalej. Môže to byť beh, plávanie, tanec, jóga alebo akákoľvek iná aktivita, ktorá vás baví.
 3. Zvládanie emócií
  Emočné jedenie je často spúšťané stresom, úzkosťou alebo inými emocionálnymi faktormi. Je dôležité naučiť sa identifikovať tieto spúšťače a nájsť zdravšie spôsoby, ako sa s nimi vyrovnať.
  Môžete skúsiť rôzne relaxačné techniky, meditáciu, hľadanie podpory od blízkych osôb, alebo sa vráťme k bodu č.2 a uvedomme si, že pri pravidelnej fyzickej aktivite si vytvárate zdravšie návyky, ktoré pôsobia pozitívne nielen na kondíciu a postavu, ale aj ako psychohygiena.
 4. Seba-monitorovanie
  Aj po dosiahnutí vášho cieľa nie je garantované, že vaše chudnutie bude trvalé chudnutie. Je užitočné sledovať svoju hmotnosť v pravidelných intervaloch a udržiavať si povedomie o svojom tele.
  Nájdite si frekvenciu váženia (napríklad každých 15 dní), ktorá je pre vás zdravá a motivujúca.
  Môžete si tiež zapisovať denník stravovania a cvičenia, čo vám pomôže udržať si zodpovednosť a sledovať svoj pokrok.
 5. Podpora a motivácia
  Trvalé chudnutie síce závisí prioritne na vás, ale byť obklopený ľuďmi, ktorí buď riešia to, čo vy, alebo to už majú za sebou, alebo pomáhajú ďalším to riešiť… To je vždy na úžitok. Presne preto tvoríme aj našu súkromnú FIT komunitu na Facebook-u.

Avšak netreba zabúdať na to, že trvalé chudnutie je aj o tom mať od začiatku realistické ciele.

trvalé chudnutie

Stanovte si dosiahnuteľný cieľový pokrok za určité časové obdobie.


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

Vaša motivácia a dôvera v seba samého bude silnejšia, ak sa viete zamýšľať nad realistickými očakávaniami.

Napríklad:

Schudnúť 10kg za mesiac je nielen trocha pritiahnuté za vlasy, ale aj nezdravé a neudržateľné. Je to reálne? Áno, je. Ale len dočasne…

Avšak schudnúť 4kg za mesiac sa vám zdá málo, však?

No teraz si uvedomte zopár faktov…

 • Ako dlho vám trvalo pribrať 4kg? Zhadzovanie tejto váhy je určite rýchlejšie ako jej priberanie. To je obrovská výhoda!
 • Chudnúť 4kg mesačne znamená chudnúť priemerne 1kg týždenne, čo znamená len 142 gramov za deň. Príde vám toto reálne? Určite je to reálnejšie, ako mať od seba nedosiahnuteľné očakávania, ktoré vás nútia siahať po prísnych a zbytočných diétach.
 • Vaše stravovanie počas chudnutie vám má ukázať, čo ste doteraz vo svojom stravovaní robili zle. Pretože pokiaľ túto príčinu neodstránite, tak dôsledok (nadváha) sa vždy vráti naspäť. Pomalším tempom chudnutia budete mať vo svojom stravovaní dostatočnú voľnosť a vytvoríte si záľubu v zdravom životnom štýle.
 • A len pre doplnenie prepočtu… Chudnúť 4kg mesačne znamená schudnúť 24 kíl za 6 mesiacov. To už znie fajn, nie?

Takže ako nastaviť svoje ciele pre trvalé chudnutie?

 1. Analyzujte svoje východiskové body:
  Pred začatím akejkoľvek stratégie na chudnutie je dôležité zhodnotiť svoj súčasný stav. Posúďte svoju fyzickú kondíciu, stravovacie návyky a životný štýl (alebo to nechajte na špecialistu). Vyhodnoťte, aké sú vaše možnosti a obmedzenia. Uvedomte si, že každý má jedinečné genetické a fyziologické vlastnosti, ktoré môžu ovplyvniť tempo a spôsob chudnutia.
 2. Stanovte si reálne a merateľné ciele:
  Je dôležité stanoviť si konkrétne ciele, ktoré sú merateľné a dosiahnuteľné. Napríklad namiesto toho, aby ste si povedali, že chcete schudnúť 20 kilogramov, môžete si stanoviť cieľ schudnúť napríklad 1 kilogram za týždeň. Týmto spôsobom budete mať jasné meradlá úspechu a budete môcť sledovať a analyzovať svoj pokrok.
 3. Dôležitosť organizovaného stravovania
  Realistické ciele pri chudnutí by sa mali zakladať na zdravom stravovaní a vyváženom príjme živín. Radikálne diéty alebo extrémne obmedzenia môžu byť (a sú) neudržateľné a dokonca môžu negatívne ovplyvniť vaše dlhodobé zdravie. Namiesto toho sa zamerajte na postupné zlepšovanie stravovacích návykov.
 4. Aktívny životný štýl
  Okrem organizovaného stravovania je dôležité zahrnúť do svojho životného štýlu aj pravidelnú fyzickú aktivitu. Vyberte si cvičenie, ktoré vám prináša radosť a ktoré dokážete zahrnúť pravidelne do svojho harmonogramu.
 5. Oceňujte každý malý úspech
  Nezabúdajte si ceniť každý malý úspech, ktorý dosiahnete na svojej ceste chudnutia. NIekedy sa zdá, že cieľ je príliš vzdialený, ale ak si uvedomíte a oceníte svoje malé víťazstvá, udržíte si motiváciu a pozitívne myslenie.

Tak čo, zvládnete to?

zdravé návyky

Trvalé chudnutie je v skutočnosti jednoduché.

To, na čo sa musíte prioritne sústrediť nie je práve trvalé chudnutie, ale organizovaná a dlhodobá zmena stravovacích a pohybových návykov.

Pravda je taká, že bez toho to nepôjde.


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Pokiaľ sa teda bavíme o dlhodobosti a výsledku, ktorý vám zostane navždy.

Problém nie je v genetike, problém nie je ani v kostiach a ani v životných okolnostiach.

Problém je v dlhodobých stravovacích a pohybových návykoch.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.