ako rýchlo schudnúť bez cvičenia

11 otázok a odpovedí: Ako rýchlo schudnúť bez cvičenia

Ako rýchlo schudnúť bez cvičenia? Keďže pracujem ako osobný/online tréner a výživový poradca, je samozrejmé, že sa denno-denne stretávam s touto a mnohými podobnými otázkami.

Sú však konkrétne otázky, ktoré sa neustále opakujú a preto som sa rozhodol ich zhrnúť do jedného článku.

Možno práve vy by ste mi jednu z nich zajtra položili 🙂

Koľko mám denne zjesť, aby sa mi podarilo schudnúť?

Množstvo denného príjmu jedla závisí hlavne od bazálneho metabolizmu, do ktorého pripočítame denné aktivity. Na základe tohto čísla vieme vypočítať jedálniček, v ktorom budú obsiahnuté všetky potrebné kalórie tak, aby telo zostávalo v neustálom miernom deficite kalórií a tak bolo nútené čerpať z vlastných zásob.

Nejde o to nejesť. Ide o to jesť správne.

Častokrát bývajú klienti prekvapení, ako veľa môžu počas svojho chudnutia jesť.


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

Ako rýchlo schudnúť bez cvičenia a dosiahnuť svoju vysnívanú hmotnosť?

ako rýchlo schudnúť bez cvičenia

Častá otázka nových klientov a doslova otázka za milión. Je to absolútne jednoduché. Ak je jedálniček nastavený správne, tak optimálne chudnutie sa pohybuje v rozmedzí 3-5kg za mesiac.

Môže to byť viac – pokiaľ začínate na vysokej hmotnosti.

Môže to byť aj menej – pokiaľ je už vaša hmotnosť nízka a robíte len “dodatočné úpravy”.

Na začiatku to však vždy býva rýchlejšie, pretože sa telo pri nastavení správnej stravy zbavuje prebytočnej vody zadržanej v podkoží. Až potom príde na rad pálenie tuku, kde platí číslo uvedené vyššie.

Pokiaľ však popri chudnutí cvičíme (čo je úplný ideál), tak treba rozlišovať a neriadiť sa iba hmotnosťou, pretože môžete schudnúť napríklad 4kg tuku a pribrať 500g svalovej hmoty. Teda výsledok úbytku na hmotnosti po mesiaci bude -3,5kg.

Ok, chcem schudnúť, kde nájdem vhodný jedálniček?

Každému vyhovuje niečo iné. Ideálne je spoznať čo najlepšie svoje vlastné telo, vyhovieť jeho potrebám a správne ho nasmerovať k dosiahnutiu vytúžených cieľov.

Začiatočníci však nemajú ucelenú konkrétnu predstavu o tom, čo to “vhodný jedálniček” znamená… preto je vhodné siahnuť po nastavenom stravovacom režime odborníkom a postupne tak získavať prehľad o zdravej výžive, spoznávať svoje telo a popri tom zároveň okamžite dosahovať výsledky.

Z ktorých potravín sa najviac priberá?

Z mrkvy. No naozaj… môže to byť aj z mrkvy. 100g mrkvy má 41 kalórií. Takže ak denne potrebujete prijať napríklad 1600 kalórií ale skonzumujete ich 1800, tak budete priberať. Takže ak skonzumujete denne 4,3kg mrkvy, budete z nej priberať.

Je to úplne jednoduchý vzorec, ktorý zároveň vysvetľuje podstatu, prečo pri svojom jedálničku môžete jesť aj pečivo, aj slaninu a ďalšie jedlá, ktorým sa ľudia pri snahe schudnúť zbytočne vyhýbajú.


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Ako rýchlo schudnúť bez cvičenia a aké potraviny je dôležité zaradiť do jedálnička?

Odpoveď je o otázku vyššie. Zo žiadnych. Treba mať jednoducho nastavený jedálniček v správnom pomere živín a držať sa ho. Jedálniček môže byť postavený na klasickom štýle stravovania ako ho poznáme. Môže byť však aj vegetariánsky (bez mäsa) alebo aj carnivore štýl (iba mäso)… je to len na našom rozhodnutí akým princípom sa rozhodneme schudnúť, aký nám najviac vyhovuje.

Ako rýchlo schudnúť bez cvičenia prostredníctvom stravy?

100g mäsa = 100g bielkovín?

Nie. Napríklad 100g kuracích pŕs obsahuje v priemere 23g bielkovín. Celkovo priemer mäsa počítame na +- 20 až 25g bielkovín na 100g hmotnosti za surového stavu. To je ďalší dôvod prečo je rozumnejšie to zo začiatku uchopiť s jedálničkom od odborníka. Pretože študovať princípy zdravej výživy + získať prehľad o nutričných hodnotách potravín a jesť ich správne množstvo, v správnom čase a v správnej kombinácií… to je veľmi veľa študovania pre človeka, ktorý chce jednoducho schudnúť.

Prečo je potrebné vedieť, koľko zjem?

Existujú “špecialisti”, ktorí informáciu, ktorú sem teraz napíšem, predávajú za peniaze. Naozaj, ich reklamy mi na Facebook-u neustále vyskakujú. Som z toho zhrozený.

1g bielkoviny = 4 kalórie

1g sacharidu = 4 kalórie

1g tuku = 9 kalórií.

To znamená, že ak má 100g kuracích pŕs 23g bielkovín a 1g tuku = 101 kalórií? Správne.

Presne preto je potrebné vedieť, koľko zjeme. Pretože ak sa vrátime v tomto článku späť k bazálnemu metabolizmu, zistíme, že možno práve vy máte prijať denne 1600 kalórií (pre príklad). Ako však zistíte, koľko kalórií konzumujete, ak nepoznáte hmotnosť svojich potravín?

Nie je to žiadna veda… je to jednoduché. No logicky, nie každému sa to chce učiť. 

Preto je efektívnejšie nechať túto prácu na tých, ktorí vedia…

Ako rýchlo schudnúť bez cvičenia – detoxikačné čaje alebo tabletky na chudnutie… fungujú?

ako rýchlo schudnúť bez cvičenia

Nie. Naše telo detoxikuje samo. Na to máme pečeň, obličky, kožu, hrubé črevo… Toto budeme považovať za uzatvorenú tému.

A spaľovače? Tie pomôcť môžu. Napríklad o takom l-karnitíne doteraz nebolo vedecky dokázané, že by priamo spaľoval tuk. To ani o žiadnom legálnom spaľovači. Ak chcete schudnúť, musíte mať správne nastavenú stravu. Väčšina spaľovačov je postavených na stimulantoch, ktoré vám dokážu zvýšiť podiel minutej energie. Napríklad ak za hodinu vaše telo spáli 70 kalórií, so spaľovačom to môže byť 90 kalórií. Zvyšujeme termogenézu. Nepálime priamo tuky.

Takže znova, alfa a omega = správne nastavená strava.

Pomáhajú brušáky pri snahe schudnúť?

Brušáky a cvičenie ako také je svalovým stimulom. Dávame vedieť nášmu centrálnemu nervovému systému, že prichádza fyzická záťaž, na ktorú nie je pripravený a tak s tým treba niečo robiť.

Neznamená to priamo spaľovať tuk. Neznamená to ani nemožný proces premeny tuku na svalovú hmotu.

Znamená to, že sa zvyšuje kalorický výdaj, pretože sa spúšťa proces fyzickej aktivity, regenerácie štrukturálnych poškodení svalových vlákien a plnenie svalovej bunky aminokyselinami. To sa rovná = viac spálených kalórií.

Takže akýkoľvek pohyb pri snahe schudnúť je výhodou.

Ako si udržať dosiahnutú hmotnosť?

Pochopením svojho organizmu a dlhodobou zmenou stravovacích návykov.

Takže nie držaním diéty. To nie je jedálniček. Jedálniček je nastavenie makroživín bez extrémnych obmedzení na potravinách a nájdenie rovnováhy medzi chuťou a funkciou. Diéta znamená obmedzenie. Diétu dlhodobo nevydržíte, kdežto správnym jedálničkom zistíte, že sa už vlastne nechcete nikdy vrátiť ku starým stravovacím návykom, pretože okrem zmeny postavy cítite pozitívnu zmenu na kvalite spánku, dennej energie a chuti vykonávať činnosti a tak ďalej.

Jedna zmena, mnoho benefitov.

Nechutí mi / alebo / nestíham jesť 5x denne. Čo teraz?

Máte dve možnosti. Buď nastavíte svoj stravovací režim na štýl prerušovaného pôstu a to znamená jesť napríklad 3x za deň, ale v konkrétnom časovom okne, alebo vyplniť jedlá, kedy nemáte čas alebo chuť jesť, alternatívami smoothie.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.