kreatín

Kreatín: Vhodný doplnok pre rast svalovej hmoty?

Kreatín je doplnok výživy, po ktorom všetci siahajú (nielen muži), keď chcú zlepšiť svoj fyzický výkon. Štúdie (1,2) ukazujú, že pomôže nabrať svaly, získať silu a zvýšiť výkon.

Poskytuje však aj množstvo ďalších zdravotných výhod. (3,4,5)

Niektorí ľudia sa však domnievajú, že kreatín je nebezpečný a má veľa vedľajších účinkov. Tieto tvrdenia nie sú podporené dôkazmi (6). V skutočnosti je kreatín jeden z najviac testovaných doplnkov na svete a má vynikajúci bezpečnostný profil.

Čo je to kreatín?

Kreatín je látka, ktorá sa prirodzene nachádza vo svalových bunkách. Pomáha vašim svalom produkovať energiu pri zdvíhaní ťažkých predmetov alebo pri vysokej intenzite cvičenia.

Na zásoby kreatínu vo vašom tele má vplyv niekoľko faktorov, medzi ktoré patrí príjem mäsa, cvičenie, množstvo svalovej hmoty a hladiny hormónov.

Asi 95% kreatínu vášho tela je uložených vo svaloch vo forme fosfokreatínu. Zvyšných 5% sa nachádza vo vašom mozgu, obličkách a pečeni.

Doplnením kreatínu do jedálnička pomáhate telu produkovať viac vysokoenergetickej molekuly nazývanej ATP.

ATP sa často nazýva energetická mena tela. Ak máte viac ATP, vaše telo môže počas výkonu dosahovať lepšie výkony. (7)

Kreatín tiež ovplyvňuje bunkové procesy, ktoré vedú ku zvýšeniu svalovej hmoty, sily a regenerácií.

Ako to funguje?

Kreatín môže zlepšiť zdravie a športový výkon niekoľkými spôsobmi.

Pri cvičení s vysokou intenzitou je jeho primárnou úlohou zvyšovanie zásob fosfokreatínu vo svaloch. Zvyšné zásoby telo využíva na výrobu väčšieho množstva ATP, ktoré je kľúčovým zdrojom energie pre zdvíhanie ťažkých predmetov a vysoko intenzívne cvičenie. (8,9)

Aké sú pozitíva?

 • Zvýšené množstvo práce: Umožňuje vykonať viac celkovej práce, resp. objemu práce počas jedného tréningu, čo je kľúčový faktor pre svaly a ich dlhodobý rast. (10)
 • Lepšia bunková signalizácia: Kreatín môže zvýšiť bunkovú signalizáciu, ktorá pomáha pri regenerácií svalov a pri ich raste. (11)
 • Zvýšené anabolické hormóny: Štúdie zaznamenali nárast hormónov ako je IGF-1 po užití kreatínu. (12, 13)
 • Zvýšená hydratácia buniek: Je pravdou, že kreatín zvyšuje množstvo vody vo vašich svalových bunkách, čo spôsobuje efekt volumizácie buniek, ktorý hrá úlohu pre svaly a ich rast. (14)
 • Znížené odbúravanie bielkovín: Zvyšovanie celkovej svalovej hmoty vďaka zníženému odbúravaniu svalov. (15)
 • Nižšie hladiny myostatínu: Zvýšené hladiny myostatínu môžu spomaliť alebo úplne inhibovať rast pre svaly. Suplementácia kreatínom môže tieto hladiny znížiť a tak zvýšiť rastový potenciál. (16)

Kreatínové doplnky tiež zvyšujú zásoby fosfokreatínu v mozgu, čo môže zlepšiť zdravie mozgu a zabrániť neurologickým ochoreniam. (17,18,19)

Pomáha kreatín nabrať svaly?

Kreatín je účinný na krátkodobý aj dlhodobý rast svalov. (20)

Jedna 14-týždňová štúdia (21) u starších dospelých zistila, že pridanie kreatínu ako suplementu popri silovom tréningu významne zvýšilo silu nôh a svalovú hmotu.

V 12-týždňovej štúdií (22) na vzpieračoch kreatín zvyšoval rast svalových vlákien 2-3krát viac ako tréning bez neho. Nárasť celkovej telesnej hmotnosti sa tiež zdvojnásobil spolu s maximom jedného opakovania pre benchpress.

Je jednoznačné, že kreatín pomáha pri budovaní svalovej hmoty. Nestačí však len kúpiť doplnok, začať ho užívať a čakať, že sa začnú diať zmeny. Pri cieli naberania svalov je dôležitý pravidelný svalový stimul (silový tréning) a správne nastavený celý zvyšok jedálnička.

Účinky na silu a výkon

kreatín

Kreatín môže tiež zlepšiť silu, výkon a výkonnosť pri vysokej intenzite cvičenia.

V jednej recenzií (23) pridanie kreatínu do tréningového programu zvýšilo silu o 8% a vzpieračský výkon o 14%.

U dobre trénovaných športovcov 28 dní doplnenia kreatínu spôsobilo zvýšenie výkonu pri šprinte na bicykli o 15% a výkon pri benchpresse o 6%. (24)

Kreatín teda jednoznačne pomáha udržiavať silu, tréningový výkon a zvyšuje svalovú hmotu počas intenzívneho tréningu. (25)

Tieto znateľné zlepšenia sú primárne spôsobené zvýšenou schopnosťou vášho tela produkovať ATP. Normálne sa ATP vyčerpá po 8-10 sekundách aktivity s vysokou intenzitou. Keďže účinky kreatínu pomáhajú produkovať viac ATP, môžete si udržať optimálny výkon o niekoľko sekúnd dlhšie. (26, 27)

Neprináša výhody iba pre svaly. Ale aj mnoho zdravotných…

Kreatín má pozitívny vplyv na:

 • Alzheimerova choroba (28)
 • Mozgová príhoda (29)
 • Poranenia mozgu alebo miechy (30)
 • Laterálna skleróza (31)
 • Pamäť a mozgové funkcie u starších dospelých (32)
 • 6 mesačná štúdia u detí s traumatickým poranením mozgu zaznamenala 70% zníženie únavy a 50% zníženie závratov. (33)
 • V jednej štúdií s vegetariánmi spôsobila suplementácia kreatínu 50% zlepšenie testu pamäti a 20% zlepšenie skóre testu inteligencie. (34) Vegetariáni majú tendenciu mať nízke zásoby kreatínu, pretože nejedia mäso, ktoré je hlavným prírodným zdrojom kreatínu.
 • Zlepšuje citlivosť na inzulín (35)
 • Pomáha liečiť nealkoholické tukové ochorenie pečene (36).

Ako dávkovať kreatín?

Mnoho ľudí používa tzv.“nasycovaciu fázu“, kedy užívajú až 20 gramov kreatínu denne počas prvého týždňa suplementovania. Týchto 20 gramov rozdelia na 4-5 porcií počas dňa.

Absorpcia kreatínu sa môže mierne zlepšiť jedlom na báze sacharidov alebo bielkovín v dôsledku súvisiaceho uvoľňovania inzulínu. (37)

Po nasycovacej fáze nastáva už bežné dávkovanie (nasycovaciu fázu môžete kľudne vynechať, ja osobne idem hneď na bežné dávkovanie) a užívajte 3-5 gramov denne na udržanie vysokej hladiny kreatínu vo svaloch. Tohto dávkovania sa môžete už držať dlhodobo.

Počas užívania kreatínu je veľmi dôležité zostať dostatočne hydratovaný.

Chcete vedieť ako schudnúť 4-6kg mesačne?

Pripravili sme si pre vás webinár zdarma, na ktorom vás naučíme naše overené spôsoby chudnutia. Zdravý životný štýl s "tajným" názvom: Domáca kuchyňa.


5

Skvelé! Poďme ďalej...


Výborne!

Ste už len kúsok od úspešného dokončenia prvého kroku k vašej úspešnej premene.

Teraz stačí zadať svoj e-mail a kliknúť na zelené tlačidlo. My vám pomôžeme - ÚPLNE ZDARMA.


Záver

Kreatín je jedným z najefektívnejších doplnkov výživy vôbec. Existuje mnoho rôznych typov, no ja osobne preferujem najviac „zlatú overenú klasiku“ a tým je kreatín monohydrát. Či už som v naberacej fáze, alebo sa snažím schudnúť, je sprievodcom v mojich jedálničkoch takmer stále. Jeho výhodou je, že si ho môžete primiešať do tvarohu, alebo „prihodiť“ do proteínového šejku, či len tak prehltnúť a zapiť, alebo si kúpiť ochutený a využiť to ako sladký nápoj v diéte. Je to úplne na vás. Nič to nemení na fakte, že pokiaľ máte správne nastavený tréningový plán a dlhodobé stravovacie návyky, tak kreatín je súčasťou veľkej skladačky, ktorá vám pomôže dosiahnuť vytúžené výsledky.

5/5 - (1 vote)