cvičenie

Cvičenie doma/vo fitku: Aký je medzi nimi zásadný rozdiel?

Často sa zmieňujem o tom, že premiestňovanie činiek z bodu A do bodu B v posilke nemá žiadny význam. To je jedno, či praktizuješ cvičenie doma alebo vo fitku.

,,Nemáš dušu. Si duša. Máš telo.” -Clive Staples Lewis (1898-1963)

Tento citát v sebe vystihuje tak veľkú myšlienku, že by sa o nej dala napísať celá kniha. 

Poznáš ten pocit, keď sa snažíš niekomu vysvetliť niečo, čo považuješ za samozrejmé a jednoducho pochopiteľné? A dotyčný len stojí oproti tebe a prikyvuje hlavou, neprijíma tvoje slová a stále má len svoju pravdu? 

Asi sa pýtaš… Maroš, ako toto súvisí s témou: CVIČENIE ?

Mám pocit, že ľudia sú dnes zatlačení do kúta. Tento svet je obrovská miestnosť a niekto alebo niečo nás zatlačilo do kúta. My máme pocit, že sa nemôžeme pohybovať po tejto miestnosti a tešiť sa z nej.

Naše miesto je len poslušne tam v kúte, pretože ak sa z neho čo len pokúsime pohnúť – nedostaneme svoju kosť.


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

cvičenie

Tento kút predstavuje bublinu, v ktorej žijeme a miestnosť predstavuje slobodu, po ktorej túžime. 

Kosť nám ukazuje istotu, že ak budeme poslúchať a dodržovať stanovený systém, budeme môcť žiť. 

Síce nie tak ako by sme chceli, ale budeme cítit “istotu“, že niečo dostaneme. Niečo aby sme prežili.

Už pri týchto prvých odstavcoch viem, že možno budeš točiť hlavou a hovoriť si: ,,Ale ty ani netušíš chlapče ako ja žijem, čo mám za sebou a že to nie je také jednoduché, proste sa to nedá.” 

Áno, určite. Každý z nás máme pocit, že nám nikto nerozumie a všetci máme ten najťažší život, aký si len dokážeme predstaviť…

Nič nie je na tomto svete dobré a vlastne ani nevieme, načo sme tu. 

Takto chceš vnímať svoj život?

Ak áno, hore v rohu je tlačítko “x”, vypni tento článok, pusti si deprimujúcu pesničku, sadni si v obývačke na gauč, daj si drink, zapni televízor a nasávaj dezinformácie, ktoré Ti gumujú mozog a tam pomaly ale isto čakaj na jednu vec… 

Kým umrieš.

Ja chcem žiť.

Vieš, každý z nás má čas na tejto zemi obmedzený. Je jedno, či ho tráviš negatívne alebo pozitívne, či práve prežívaš úžasné alebo ťažké životné obdobie… 

Je to úplne jedno. Minúta svoju rýchlosť nezmení.


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Preto hovorím: Premiestňovanie činiek z bodu A do bodu B (nebudeme tomu hovoriť cvičenie) v posilke nemá žiadny význam. To je jedno, či praktizuješ cvičenie doma alebo vo fitku.

Ja osobne by som nedokázal nič robiť bez toho, aby som pri tom nezažíval nejaké emócie. Neviem si predstaviť, že by som len čakal, kým ubehne tá prekliata hodina a odišiel naspäť medzi 4 steny sebaľútosti.

,,Telo bez duše je mŕtvola. Duch bez tela je strašidlo.”

Obezita a civilizačné choroby majú v modernom svete charakter pandémie. Spôsobuje ich hypokinetický spôsob života s nízkym energetickým výdajom a vysoké psychické zaťaženie. Nedostatočná pohybová aktivita a slabá telesná kondícia spôsobujú životnú maladaptáciu, ktorá vedie k celkovej nespokojnosti s vlastným životom. Ľudia majú tendenciu riešiť situáciu (stres) útekom alebo útokom. V oboch prípadoch sa organizmus musí pripraviť na celkovo zvýšenú aktivitu a výdaj energie. Zrýchli sa činnosť srdca, dychová frekvencia, krv je prednostne distribuovaná do svalov a zvýši sa i svalový tonus.

V práci, v škole či v spoločnosti nie je možné na vzniknuté stresy reagovať pohybovou aktivitou, čím by sa pôvodne účelná fyziologická príprava na boj, útek či zdolávanie prekážky účelne realizovala, a tým i kanalizovala a odreagovala. Neodreagovaným stresom dochádza k zvýšeniu vnútorného napätia, ktoré sa po dlhšej dobe môže stať nepríjemným zdrojom úzkosti. Neskôr nastúpi vnútorný zmätok, nesústredenosť a zhoršenie nálady smerom k depresii. Najprirodzenejšou, najzdravšou, veľmi účinnou a hlavne preventívnou cestou k odreagovaniu sa alebo abreakcii stresu je pohybová aktivita.

Práve čítaš úryvok z knižky – Psychológia športu (Tomáš Gregor)

Rozumieš tomu? Možno sa v tomto úryvku nájdeš a konečne si uvedomíš, že niektoré postoje, ktoré sa stali Tvojou súčasťou sú len zvykom. Nie sú ničím, čo by Ti do života prinášalo pozitívnejšiu náladu, úsmev na tvári a dobré pocity. 

Ľudia zabúdajú na to, čo je nám prirodzené. Nám je prirodzený pohyb. Predtým sme lovili potravu… Dnes?

Cvičenie! Doma, vo fitku… 

cvičenie doma

Tak teda najbližšie akonáhle prekročíš prah posilky alebo zoberieš svoj tréningový plán a budeš cvičiť doma…

Nechaj za dverami všetky starosti, problémy a negatíva. Jednoducho urob všetko pre to, aby si za hodinu tréningu prežil čo najviac pozitívnych emócií z dosiahnutého výkonu. 

Naozaj to nemusí to byť prah posilky… Kľudne si môžeš praktizovať cvičenie aj doma.

Snaž sa zo seba vydať maximum energie, dodržuj nastavený stravovací plán…. A ja Ti garantujem, že z tréningu síce pôjdeš do určitej miery fyzicky K.O. ale psychicky si oddýchneš behom tejto hodiny tak… ale čo, skús to a uvidíš 🙂

Nezabúdaj cítiť. A žiť.

P.S.: Pridajte sa do našej FIT komunity na Facebook-u. Ak vás zaujíma zdravý životný štýl, jednoznačne patríte k nám.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.