myšlienky na zamyslenie

10x citáty a myšlienky na zamyslenie, ktoré treba poznať

Všetci poznáme rôzne citáty a rôzne myšlienky na zamyslenie, no berieme ich v tejto dobe bullshitov ešte stále vážne?

Pravdou je, že negatívne myšlienky vám pozitívny život neprinesú. Pravdou je, že to, čomu venujeme svoju mentálnu pozornosť, to v našom živote silnie.

Tento článok nebude ďalším premotivovaným zbieračom lajkov. Práve naopak. ukáže vám (ne)príjemnú pravdu.

Myšlienky na zamyslenie:

1. To, že vám tráva za plotom suseda pripadá zelenšia by vás nemalo rozčuľovať. Malo by vám to pripomenúť, aby ste nezabúdali polievať vlastný trávnik.

Je to bohužiaľ zlozvykom nás všetkých. Porovnávať. V podstate jednoduchá forma sebaľútosti. Je energicky jednoduchšie postaviť sa a pozrieť sa na výsledky druhých ľudí. Kriticky ich porovnať so svojimi, sadnúť si na gauč a vyhovárať sa. Či už na počasie, postavenie hviezd, dary života, dedičstvo alebo iné… Vďaka bohu za citáty. Tie dokážu pri hlbšom zamyslení pripomenúť, že miesto investovania energie a času do kritizovania či sebaľútosti je efektívnejšie ho využívať produktívne pre dosiahnutie vlastnej prosperity.

2. Naučte sa mať rád aj napriek svojim chybám. Nikto nie je dokonalý, tak to nevyžadujte ani od seba.


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

V rôznych podporných skupinách, kde sa komunitne ľudia snažia dosiahnuť zbavenia závislosti na drogách učia, že by sa nemali snažiť dosiahnuť dokonalosti. Takisto vravím aj ja svojim klientom: Nesnažte sa robiť veci dokonalo, robte ich najlepšie ako viete. Citáty nám vedia pripomenúť, že sochu pre kritika ešte nikto nikdy nepostavil. Cesta za akýmkoľvek cieľom je zároveň cestou vzdelávania, učenia sa na vlastných chybách. Výsledky si musíme zaslúžiť. Neexistuje žiadne zlé rozhodnutie, pokiaľ nie som ochotný vzdať sa. Do dosahovania cieľa sa púšťame s istotou, že to nebude vždy prechádzka ružovou záhradou.

3. Nemôžeme rozhodnúť, čo a aké udalosti nám život prinesie. Môžeme sa však rozhodnúť, aký postoj zaujmeme. 

Svojim konaním môžete ovplyvniť to, aké výsledky z dlhodobého hľadiska budete dosahovať. Nie to, čo sa vám dnes pritrafí do cesty. Je len vašim osobným rozhodnutím, či sa budete trápiť a znervózňovať nad konkrétnou udalosťou. Tá zabrala z vášho života 10 minút, alebo sa budete ďalej sústrediť na svoje vízie a ciele. Je to iba vašim rozhodnutím.

4. Myšlienky na zamyslenie (náš favorit č.1) – Prestaňte sa neustále v duchu bičovať. Vyvíjate sa, pracujete na sebe, napredujete. Neočakávajte teda perfekcionizmus, zamerajte sa na progres.

Ako tréner som začal pracovať v roku 2014. Ak by som sa v tom roku rozprával sám so sebou, aký som dnes, rozprával by som sa s expertom. Ak by som sa dnes mohol rozprávať sám so sebou, aký budem v roku 2030. Rozprával by som sa s absolútnou špičkou vo svojom obore. Takže štvrtý bod patrí medzi moje obľúbené citáty, ktoré ma nútia neustále napredovať.

5. Myšlienky na zamyslenie (náš favorit č.2) – Nemusíte nikomu nič dokazovať.

Ciele ľudí sa častokrát absolútne zmenia. Najmä v momente, keď dokážu prijať v jeden moment fakt, že všetko čo robia, robia v prvom rade pre seba. Alebo pre svoju rodinu? Ak by nás neurobila spokojných bezpečnosť a šťastie našej rodiny, nerobili by sme to.

6. Môžete spomaliť. Nemôžete zastaviť.

Klasický citát, ktorý hovorím častokrát svojim klientom pri kondičných tréningoch keď už lapajú po dychu a túžia skončiť. Môžete spomaliť ale nie zastaviť. Keď zastavíte, o chvíľu si to budete vyčítať a vizualizovať, kde by ste už mohli byť. Ak spomalíte, budete cítiť hrdosť na samých seba. 

7. Nemodlite sa za jednoduchý život. Niečo také neexistuje. Modlite sa radšej za silu, aby ste zvládli ten náročný, ten, ktorý vedie k šťastiu, slobode a úspechu.

Pravda je, že žiadny život nie je jednoduchý. Ani život toho, kto sa narodí do bohatej rodiny a ani život toho, kto sa narodí v absolútnej biede. Citát, ktorý nám dokáže pripomenúť, že všetci máme svoje vlastné problémy a pokiaľ ich nebudeme riešiť, nikam sa nedokážeme pohnúť. Môžeme mať akékoľvek vierovyznanie alebo môžeme byť ateisti. Faktom zostáva navždy to, že to, aký život žijeme, je zodpovednosť nás samých.

8. Nečakajte. Podmienky nebudú nikdy perfektné.

Ak budete čakať na dokonalú chvíľu, nepríde. Ak začnete pracovať na svojich cieľoch, vytvoríte si ju. 


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

9. Najhoršia vec, akú môžete urobiť, je byť ako všetci ostatní.

Najúžasnejšie na ľuďoch je to, že dokážeme premýšľať. Žiaľ, mnoho ľudí túto “funkciu” nevyužíva vôbec alebo keď tak, tak nesprávne. Málo premýšľame sami nad sebou, málo pracujeme na vlastnej budúcnosti. Avšak až príliš veľa času investujeme do toho, aby sme sa podobali davu okolo nás. Pritom všetci tvrdíme, že nepatríme medzi ovce.

10. Myšlienky na zamyslenie (náš favorit č.3) – Každou sekundou ste bližšie k smrti

myšlienky na zamylenie

Najkontroverznejší a pre mňa najhlbší a najmotivujúcejší citát vôbec. Mnohokrát, keď som ho citoval v spoločnosti, ľudia okolo mňa sa začali búriť. Tvrdili mi, že vnímam život moc pesimisticky. Opak je však pravdou. Títo ľudia utekajú pred absolútne nevyvrátiteľnou realitou: Každou sekundou ste bližšie k smrti. 

Čas je jediné, čo v skutočnosti máme. Čas je jediné, čo si nemôžeme kúpiť. Čas je jediné, čo len ubúda a nepribúda. 

Pri uvedomení si a stotožnení sa s týmto nevyvrátiteľným faktom začnete viac premýšľať. Kam a do čoho svoj nenahraditeľný čas investujete. 


Priatelia, všetky tieto citáty majú v sebe tak hlbokú myšlienku, že by sme mohli o nich napísať celú knihu. Môžete si však prečítať akékoľvek množstvo motivačných citátov, kníh, výrokov či myšlienok… Pokiaľ sa sami nerozhodnete začať konať, nikam sa nepohnete. Neudeje sa žiadny zázrak, nepríde žiadny kľúčový moment ani univerzálny návod.

Každý dosiahnutý výsledok je o systematickej dlhodobej práci na sebe samom.

Verím, že tento článok vás aspoň jemne nakopol k tomu, aby ste teraz hneď vstali so svojej stoličky a začali intenzívne pracovať na svojich cieľoch.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.