vody

Pitný režim – Prečo je dôležitý každý pohár vody

Ľudské telo sa skladá približne 60% z vody. Asi každému je úplne jasné, že hydratácia je najzákladnejším faktorom zdravia potrebným pre život. Poďme si prebrať 5 vedecky podložených dôvodov, prečo je práve tak „obyčajná“ vec tak moc dôležitou.

5 vedecky podložených zdravotných výhod pitia dostatočného množstva tekutín

 1. Optimálna hydratácia pomáha zvyšovať fyzický výkon. Zostať hydratovaný je obzvlášť dôležité pri fyzickom výkone. Už dehydratácia s úbytkom 2% vody v tele významne zhoršuje vytrvalostný výkon. Ukázalo sa, že optimálna hydratácia môže dokonca znížiť oxidačný stres, ktorý sa vyskytuje pri cvičení s vysokou intenzitou. To nie je prekvapujúce, keď vezmete do úvahy, že sval je tvorený približne 80% vodou.
 2. Hydratácia významne ovplyvňuje hladinu energie a činnosť mozgu. V štúdii zameranej na mladé ženy vedci zistili, že strata tekutín 1,4% po cvičení narušila náladu aj koncentráciu. Tiež sa zvýšila frekvencia bolesti hlavy. Členovia toho istého výskumného tímu uskutočnili podobnú štúdiu u mladých mužov. Zistili, že strata tekutín 1,6% bola škodlivá pre pracovnú pamäť a zvýšené pocity úzkosti a únavy. Ďalšie štúdie zas dokazujú, že mierna dehydratácia môže narušiť náladu, pamäť a výkon mozgu u detí.
 3. Môže pomôcť pri prevencii a liečbe bolesti hlavy. Výskum ukázal, že bolesť hlavy je jedným z najčastejších príznakov dehydratácie. Napríklad štúdia na 393 ľuďoch zistila, že 40% účastníkov pociťovalo bolesť hlavy v dôsledku dehydratácie.
 4. Môže pomôcť zmierniť zápchu. Nízka spotreba vody sa javí ako rizikový faktor pre zápchu u mladších aj starších osôb. Štúdie preukázali, že minerálna voda bohatá na horčík a sodík zlepšuje frekvenciu a konzistenciu stolice u ľudí so zápchou.
 5. Dostatočný príjem tekutín pomáha pri chudnutí. Najúčinnejšie je pitie vody pol hodiny pred jedlom. Môže sa cítiť plnšie, takže budete jesť menej kalórií. Štúdia z roku 2013 na 50 mladých ženách s nadváhou preukázala, že pitie navyše 500 ml vody trikrát denne pred jedlom počas 8 týždňov viedlo k významnému zníženiu telesnej hmotnosti a telesného tuku v porovnaní s meraniami pred štúdiou. V ďalšej štúdií schudli dospelí, ktorí pred jedlom vypili 0,5 litra vody, počas 12 týždňov schudli o 44% viac ako tí, ktorí nepili vodu pred jedlom.
Koľko vody denne sa odporúča?

Koľko vody by ste mali vypiť za deň?

Koľko vody potrebujete denne vypiť pre dostatočnú hydratáciu závisí od mnohých faktorov a toto množstvo sa líši od človeka k človeku. Pre dospelých je všeobecné odporúčanie Amerických národných akadémií vied, inžinierstva a medicíny asi: 2,7 litra tekutín denne pre ženy, 3,7 litra tekutín denne pre mužov.

To je však ten najzákladnejší údaj, ktorý vám môžem poskytnúť. Vo všeobecnosti platí aj zaužívaný vzorec, pomocou ktorého si môžete vypočítať svoj denný potrebný príjem tekutín na základe telesnej hmotnosti – TH*30 (alebo) TH*35 = množstvo ml, koľko vody treba denne vypiť. To znamená, že 100kg človek by mal denne vypiť 3000ml (3 litre) až 3500ml (3,5 litra) tekutín.


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

To je však absolútne minimum, ktoré je potrebné prijať.

Aké faktory zodpovedajú za váš príjem tekutín?

 • Kde žijete. V horúcich, vlhkých alebo suchých priestoroch budete potrebovať viac vody. Budete tiež potrebovať viac vody, ak žijete v horách alebo vo vysokej nadmorskej výške.
 • Vaša diéta. Ak pijete veľa kávy alebo iných nápojov obsahujúcich kofeín, môžete nadmerným močením stratiť viac tekutín. Takisto budete musieť zvýšiť príjem tekutín ak je vaša strava bohatá na slané, korenené alebo sladké jedlá.
 • Teplota a ročné obdobie. Logicky, počas leta budete potrebovať dostať do seba počas dňa viac vody ako cez zimu.
 • Úroveň vašej aktivity. Ak cez deň toho veľa nachodíte, pravidelne športujete alebo sa venujete inej intenzívnejšej fyzickej činnosti, budete potrebovať dopĺňať viac tekutín, ako keby ste túto aktivitu nerobili.
 • Vaše zdravie. Ak máte infekciu alebo horúčku, alebo ak stratíte tekutinu vracaním alebo hnačkou, budete musieť vypiť viac vody. Ak máte zdravotné ťažkosti ako je napríklad cukrovka, platí to isté.
 • Tehotné a dojčiace ženy. Ak ste tehotná alebo dojčíte svoje dieťa, budete musieť zvýšiť príjem tekutín pre udržanie stabilnej a dostatočnej hydratácie organizmu.

Pijete málo? Ako cielene zvýšiť denný príjem tekutín

 1. Stanovte si denný cieľ. Samotný akt stanovenia cieľa môže byť motivujúci a zvýšiť pravdepodobnosť pozitívnych zmien (dokázané vedou). Aby boli ciele účinné, potrebujú spĺňať nasledovné parametre: musia byť konkrétne, merateľné, dosiahnuteľné, realistické a limitované časom
 2. Majte pri sebe neustále fľašu naplnenú vodou. Noste so sebou fľašu, ktorú môžete opätovne kdekoľvek naplniť či už ste doma alebo na cestách, či v práci alebo škole. Ak budete mať fľašu s vodou po ruke, môže to tiež slúžiť ako vizuálna pripomienka, že máte piť viac vody. Ak uvidíte fľašu na pracovnom stole alebo na stole, neustále vám bude pripomínané, aby ste pili viac.
 3. Nastavte si pripomienky. Klasický budík v telefóne alebo pripomienkovač, ktorý vám každú hodinu pripomenie, že máte vypiť pohár vody. Túto funkciu spĺňajú aj rôzne aplikácie.
 4. Pred každým jedlom vypite pohár vody. Ako ste už čítali vyššie, tento spôsob je veľmi efektívny z hľadiska dostatočnej dennej hydratácie no zároveň aj pre zníženie príjmu kalórií a tak má priamy vplyv na vaše chudnutie.
 5. Jedzte viac potravín s vysokým obsahom vody. Existuje mnoho potravín s vysokým obsahom tekutín. Váš denný hydratačný systém nie je závislý iba od toho, koľko vypijete ale koľko tekutín príjmete celkovo. Preto je dôležité (ako vždy) aj to, ako máte nastavený váš celodenný príjem kalórií – jedálniček.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.