tuk

Je možné premeniť tuk na sval? Aká je pravda?

Snaha o odbúravanie tukov a budovanie svalovej hmoty je spoločným cieľom mnohých ľudí. Je ale vôbec možné premeniť tuk na svalovú hmotu?

Medzi mnohé fitness mýty patrí aj často skloňovaná premena tukovej hmoty na svalovú hmotu. Proces odbúravania tukov a budovania svalovej hmoty však nie je taký jednoduchý.

Mení sa teda tuk na sval? Jednoduchá a rýchla odpoveď je jednoznačné nie. Premeniť tuk na sval je fyziologicky nemožné, pretože sú tvorené odlišnými bunkami. Dobrým prirovnaním by bolo, že z banánu nie je možné urobiť jablko – sú to dve odlišné veci. Ich jediným spojiteľom je to, že sú ovocím. Takisto ako jediné, čo sval a tuk spojuje je to, že obe sú hmotou.

Tuk a sval – aké sú medzi nimi rozdiely?

premeniť tuk na sval? - tréning

Sval

má tri formy: kostrové svaly (priečne pruhované svaly), srdcový sval (myokard) a hladké svaly. Svaly, ktoré sa najčastejšie myslia pri téme chudnutie a budovanie krásneho tela, sú kostrové svaly, ktoré jesúpripevnenú ku kostiam pomocou šliach a umožňujú pohyb tela.

Kostrové svalové tkanivo obsahuje zväzky svalových vlákien známych ako myofibrily. Myofibrily obsahujú menšie vlákna, ktoré pozostávajú z dlhých reťazcov aminokyselín, ktoré sú stavebnými kameňmi bielkovín. Aminokyseliny obsahujú vo svojej chemickej štruktúre jedinečnú skupinu dusíka.

Telesný tuk

tiež známy ako tukové tkanivo – obsahuje triglyceridy, ktoré pozostávajú z hlavného reťazca glycerolu a troch reťazcov mastných kyselín. Aj keď existujú rôzne druhy telesného tuku, tuk sa skladá výlučne z rôznych atómov uhlíka, vodíka a kyslíka. (1, 2)

Pretože svalové a tukové bunky majú rozdielne chemické zloženie, nemožno ich premeniť na iné.

Čo sa deje počas chudnutia?

Chudnutie je najčastejšie kombináciou straty tuku, svalov a zásob glykogénu (hmotnosť vody). V ideálnom prípade by väčšina chudnutia mala pochádzať zo straty tuku.

Ak chcete schudnúť, musíte vo svojom stravovaní dosiahnuť kalorický deficit a do toho sa môžete dostať dvoma rôznymi spôsobmi:

  1. Kalorický deficit v strave – skonzumujete menej kalórií ako vydáte počas vášho bežného dňa
  2. Zvýšený fyzický výdaj – príjem kalórií máte kontrolovaný a príjmete všetky kalórie, ktoré potrebujete počas bežného dňa ale svoj kalorický výdaj navyšujete fyzickou aktivitou.

Chudnutie je najefektívnejšie práve kombináciou týchto dvoch spôsobov.

Prílíš veľký kalorický deficit môže mať za následok to, že zažijete síce rýchly pokles na hmotnosti, no schudnutá hmotnosť nemusí byť tuk ale prevažne svalová hmota – a presne to nechcete. Odporúčaný deficit je teda priemerne 300-500 kalórií na deň.

Počas správne nastavenej diéty sa telesný tuk používa ako palivo na podporu pravidelných funkcií tela.

A to presne takto: Triglyceridy uložené v tukových bunkách sa štiepia a posielajú do mitochondrií za vzniku adenozíntrifosfátu (ATP), ktorý je hlavným zdrojom energie v tele. Známy ako beta-oxidácia, tento proces produkuje oxid uhličitý a vodu ako vedľajšie produkty. Oba sa vydychujú počas dýchania a vylučujú sa močom a potom. Ako taký sa teda pri snahe spáliť tuk prioritne tuk nezmení na svalstvo, ale skôr na využiteľnú energiu.

Na zachovanie svalovej hmoty počas chudnutia sa odporúča silový tréning aspoň 2-3x týždenne a strava bohatá na bielkoviny znižuje stratu svalovej hmoty počas deficitu kalórií.

Chcete vedieť ako schudnúť 4-6kg mesačne?

Pripravili sme si pre vás webinár zdarma, na ktorom vás naučíme naše overené spôsoby chudnutia. Zdravý životný štýl s "tajným" názvom: Domáca kuchyňa.


5

Skvelé! Poďme ďalej...


Výborne!

Ste už len kúsok od úspešného dokončenia prvého kroku k vašej úspešnej premene.

Teraz stačí zadať svoj e-mail a kliknúť na zelené tlačidlo. My vám pomôžeme - ÚPLNE ZDARMA.


Uveďme veci na správnu mieru

Dúfam, že je vám po prečítaní tohto článku absolútne jasné, že premeniť tuk na svalovú hmotu je absolútne nerealizovateľný proces. To nie je názor ale vedou potvrdené fakty. Ak chcete skutočne efektívne schudnúť tuk, je dôležité si uvedomiť, že chcete v podstate dosiahnuť zdravý výzor tela. A práve ten by mali jednoznačne sprevádzať:

Nežite teda v naivnej predstave, že obmedzením príjmu jedla začne vaše telo čarovne premieňať tuk na svalovú hmotu. Tak to žiaľ nefunguje. Je dôležité mať nastavený jedálniček tak, aby bol sýty (hlad nie je náš kamarát), chutný (človek, ktorý konzumuje potraviny, ktoré mu chutia, je spokojný človek), zdravý (to je to najdôležitejšie…) a funkčný (aby telo pochopilo, že pri tomto systéme sa môže zbaviť toho, čo nepotrebuje – tukových zásob).

Držím palce pri snahe schudnúť a ak to myslíte skutočne vážne, veľmi rád vám pomôžem.

5/5 - (1 vote)