umelé sladidlo

Umelé sladidlo: Ako ho správne použiť pri chudnutí?

Používanie umelého sladidla je často témou búrlivých diskusií. Umelé sladidlo alebo náhrady cukru sú chemikálie pridávané do niektorých potravín a nápojov, aby mali sladkú chuť a zachovaných minimum kalórií. Je ich používanie zdravé? Aké najlepšie sladidlo vybrať?

Povrch vášho jazyka je pokrytý mnohými chuťovými pohárikmi, z ktorých každý obsahuje niekoľko chuťových receptorov, ktoré detekujú rôzne príchute. Keď jete, vaše chuťové receptory sa stretávajú s molekulami potravy. Spojenie medzi receptorom a molekulou vysiela signál do vášho mozgu a umožňuje vám identifikovať chuť. (1)

Molekuly umelého sladidla sú dosť podobné molekulám cukru, aby sa spojili s „receptorom sladkosti“. Všeobecne sa však príliš líšia od cukru, aby ich vaše telo mohlo rozdeliť na kalórie. Takto poskytujú sladkú chuť bez pridaných kalórií.

Iba menšina umelých sladidiel má štruktúru, ktorú si vaše telo dokáže rozdeliť na kalórie. Vzhľadom na to, aby vám jedlá chutili sladko, stačí iba malé množstvo umelých sladidiel, nekonzumujete prakticky žiadne kalórie. (2)

Toto by ste mali vedieť predtým, ako začnete používať umelé sladidlo…

  • Niekoľko stúdií zistilo, že ľudia hlásia menší hlad a konzumujú menej kalórií, keď nahradia sladké jedlá a nápoje umelo sladenými alternatívami (3, 4, 5, 6, 7)
  • Výber umelo sladených potravín namiesto tých, ktoré obsahujú pridaný cukor môže znížiť počet prijatých kalórií za deň, čo aj dokazujú rôzne štúdie v rozmedzí od 4 týždňov do 40 mesiacov, kde tento výber viedol k zníženiu hmotnosti približne o 1,3kg. (8, 9)
  • Pre ľudí s cukrovkou môže byť výber umelých sladidiel prospešný, pretože ponúkajú sladkú chuť bez sprievodného zvýšenia hladiny cukru v krvi. (10, 11)
  • Štúdia sledovala 9.000 účastníkov počas obdobia 13.rokov a analyzovala ich príjem umelého sladidla. Po zohľadnení ďalších faktorov vedci nezistili žiadnu súvislosť medzi umelými sladidlami a rizikom vzniknu rôznych druhov rakoviny. (12)

Stévia


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

umelé sladidlo - stévia

Stévia je veľmi populárne nízkokalorické sladidlo. Je extraktom z listov rastliny zvanej Stevia Rebaudiana. Táto rastlina sa pestuje pre svoju sladkosť a liečivé účely po celé storočia v Južnej Amerike.

Niekoľko štúdií na ľuďoch naznačuje, že stévia má zdravotné výhody, vrátane:

1.) Stévia môže znížiť vysoký krvný tlak u ľudí s hypertenziou o 6-14%. (13)

2.) Stévia znižuje hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou. (14)

Ak potrebujete niečo osladiť, stévia môže byť vaša najzdravšia voľba.

Mnoho ľudí však veľmi nemá rado chuť stévie. Tá závisí od značky.

Erythritol

Erytrit je ďalšie nízkokalorické sladidlo. Je to cukrový alkohol, ktorý sa prirodzene nachádza v určitých druhoch ovocia. Avšak práškový erythritol na kúpu sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyrába priemyselným spôsobom.

umelé sladidlo - Erythritol

Obsahuje iba 0,24 kalórií na 1 gram. Erythritol chutí veľmi podobne ako cukor, no nezvyšuje jeho hladinu v krvi, ani hladinu inzulínu, ani neovplyvňuje hladinu tukov v krvi ako je cholesterol alebo triglyceridy. (15, 16)

Absorbuje sa do tela z čriev a nakoniec sa vylúči z obličiek v nezmenenej podobe. Štúdie ukazujú, že erythritol je veľmi bezpečný a môže dokonca súvisieť s niekoľkými zdravotnými výhodami.

Napríklad niektoré staršie štúdie na ľudoch a zvieratách zistili, že erythritol môže zlepšiť funkciu krvných ciev a chrániť pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom. (17, 18)


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Erythritol je podľa mňa najchutnejším sladidlom vôbec. Ja sám ho preferujem a pravidelne používam vzhľadom na jeho bezpečnosť, chuť a veľmi priaznivú cenu.

Xylitol

umelé sladidlo - Xylitol

Xylitol obsahuje 2,4 kalórie na 1 gram, čo z neho robí nízkokalorické umelé sladidlo.

Zdá sa, že xylitol má určité výhody pre zdravie zubov, pretože znižuje riziko vzniku zubného kazu. (19)

Výskum ďalej ukazuje, že xylitol môže zvýšiť hladinu niekoľkých zlúčenín v zažívacom trakte, aby podporil fungovanie vášho črevného mikrobiómu. (20)

Rovnako ako ostatné spomínané sladidlá, xylitol tiež nezvyšuje hladinu cukru v krvi a ani hladinu inzulínu. Ak však máte doma psa, držte xylitol mimo jeho dosahu, pretože je pre psy vysoko toxický. (21)

Umelé sladidlo ako zdravá sladkosť v diéte

U nás doma sú umelé sladidlá využívané denne. Či už je to vo forme spomínaného erythritolu alebo nízkokalorických potravín a nápojov. Keďže sme milovníci zdravého životného štýlu ale zároveň aj sladkostí, tak sú pre nás skvelým riešením, ktoré okrem úžasnej chuti prináša aj niekoľko zdravotných benefitov.

Ako pri všetkom, aj tu platí, že všetkého veľa škodí a akékoľvek sladidlo môže mať vo veľkom prijatom množstve za deň negatívny vplyv na trávenie. Avšak osladiť si zdravý koláč, kávu alebo iné potešenie dňa je úplne v pohode.

Nezabúdajte však na to, že ak chcete schudnúť, je samozrejme dôležité znížiť príjem rafinovaného cukru, no nie je to jediným kľúčom ku stabilnému zdraviu a krajšej postave.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.