4 dohody

4 dohody – múdrosti starých Toltékov

Už ste počuli, alebo čítali knihu „4 dohody – múdrosti starých Toltékovod Don Miguel Ruiz? Ak áno, pripomeňte si podstatu a myšlienku tejto literatúry, ktorá, pri hlbšom pochopení, môže byť a je oslobodzujúcou pre mnohých.

Ak ste ju však nečítali alebo nemáte čas čítať, prečítajte si tento stručný článok ako výťažok podstaty myšlienky knihy 4 dohody.

4 dohody

Kniha 4 dohody je veľmi jednoduchým čítaním, ktoré dokáže pochopiť aj tínedžer. Napriek tomu by ňou však nemali pohŕdať ani dospelí. Totiž, v dnešnej uponáhľanej dobe, kedy hlavným zmyslom slobody je majetníctvo, zabúdame na to pravé, skutočné, duchovné. Zabúdame na to, čo tu bolo ešte predtým ako prišli peniaze alebo vôbec akýkoľvek obchod, aj barter (výmenný).

Nestačí ju však prečítať a ísť ďalej. Je dôležité sa nad každou jednou myšlienkou zo 4 dohôd do hĺbky zamyslieť a pokúsiť sa aplikovať do svojho každodenného života.

Iba tak to bude mať zmysel.

4 dohody


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

1: Nepreviňujte sa slovom

Nepreviňujte sa slovom. Buďte bezúhonní vo svojom slove, hovorte iba to, čo si myslíte. Vyhýbajte sa používaniu slova proti sebe alebo na ohováranie iných. Silu Svojho slova používajte v prospech pravdy a lásky.

Slovo môže byť tým, čo nám dodá pocit lásky, slobody a toho, že niekam patríme. No zároveň môže byť zbraňou, ktorá nás zraní a mnohokrát zničí.

Príkladom tohto je známy príbeh mladého študenta, pre ktorého životným cieľom bolo, aby sa jeho otec stal na svojho syna hrdým. Otec bol totiž neustále pracovne zaneprázdnený a tak čas so svojim synom iba odkladal a ani si nestihol uvedomiť, že detstvo ubehlo ako voda.

Keď syn úspešne dokončil vysokú školu, dokonca s diplomom… Šťastný zavolal svojmu otcovi s vnútorným pocitom, že teraz je tá chvíľa, kedy bude hrdý…

Volá mu. Otec zdvihol a syn povedal: ,,Otec, úspešne som skončil vysokú školu a získal som diplom! Povedz mi, si hrdý? Prosím, povedz mi konečne, že si na mňa hrdý.“

Otec odpovedal: ,,Synu, zavolám ti neskôr, teraz nemám čas.“

… Zavolám ti neskôr, teraz nemám čas.

Jedna veta, ktorá zmenila absolútne všetko. Stačilo zmeniť pár slov na to, aby bol život tohto mladíka naplnený a zároveň zachránený. Chlapca to zlomilo, pretože to bolo jediné, na čom mu skutočne záležalo. Jediné, čo bolo jeho skutočnou motiváciou. Opil sa, nadrogoval a spadol do jedného kolobehu. Zruinoval svoj život a netrvalo dlho, kým jeho otec obdržal ďalší telefonát:

,,Pane, je nám to veľmi ľúto, ale nepodarilo sa nám ho zachrániť. Váš syn sa predávkoval.“

Nepreviňujte sa slovom.

2: Neberte si nič osobne

Nič z toho, čo robia iní ľudia, nie je kvôli vám. To, čo hovoria a robia iní, je odrazom ich vlastnej reality, ich sna. Ak budete imúnni voči názorom a konaniu iných, nestanete sa obeťou zbytočného utrpenia.


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Musím byť úprimný, kým som si neprečítal knižku 4 dohody, neuvedomil som si to. A pritom som toto pravidlo zaužívané vo svojom živote mal.

Trénovať ľudí som začal vo svojich 19.rokoch. V podstate to nebolo v pláne. Môj otec nás nečakane opustil a ja som sa potreboval vo svojom živote rozbehnúť. A tak som začal robiť jediné, čo ma bavilo, čo som ovládal, v čom som sa cítil ako doma. Reakcie ostatných? Bol som ľuďom v mojom okolí na smiech.

19 ročný chalan, ktorý ľuďom tvrdí, že im dokáže zmeniť život cvičením a nastavením jedálnička. Nebral som si to osobne. Nebral som si osobne, že ma odsudzujú a ani sa nesnažia, aby som ich ohováranie nevidel. Práve naopak, čím viac som to videl, tým boli šťastnejší.

Dnes? Obslúžil som viac ako 7.000 klientov a vybudoval projekt Spolu Sme Silnejší, ktorý je mojim zmyslom, živobytím a ľudia prichádzajú deň čo deň na základe pozitívnych referencii a premien mojich klientov.

Neberte si nič osobne.

3: Nevytvárajte si domnienky

Nájdite odvahu klásť otázky a vyjadriť to, čo naozaj chcete. Komunikujte s ostatnými čo najzrozumiteľnejšie, aby ste sa vyhli nedorozumeniam, smútku a drámam.

Je to absolútne jednoduché. Keď v niečom nemám jasno, spýtam sa. Nedomýšľam si a nepremýšľam nad tým, čo si myslia druhí, ako to vlastne mysleli, kde je pravda a čo mám urobiť. Keď neviem, spýtam sa. Keď mám pocit, že nevie niekto iný, ale ja áno, tak poviem. Hotovo

Nevytvárajte si domnienky.

4 dohody

4: Vždy robte všetko najlepšie, ako viete

To, čo dokážete, sa každú chvíľu meni; inak konáte, keď ste zdraví a inak, keď ste chorí. Za každých okolností robte skrátka všetko tak, ako najlepšie viete. Vyhnete sa tým sebaposudzovaniu, sebaznevažovaniu a ľútosti.

K tejto téme sa netreba do hĺbky rozpisovať, pretože je to jasné už zo samotnej 4 dohody. Rovnako ako hovorím ja svojim klientom na tréningoch: ,,Nesnaž sa robiť veci dokonalo, rob ich najlepšie, ako vieš.“

A tak to je. Keby čakáme na moment dokonalosti. Čakáme donekonečna. Rob to, čo chceš, rob to teraz a rob to najlepšie, ako vieš. Basta.

Vždy robte všetko najlepšie, ako viete.

4 dohody – kľúč k spokojnému životu

Ako som už spomínal vyššie, kniha 4 dohody je napísaná veľmi jednoducho a s tým, že si uvedomujem, ako sú dnes ľudia presvedčení, že ich životy sú tie najťažšie, že „keby som ja vedel…“. Tak sa na tieto myšlienky budú pozerať povrchne a s posmechom. Ale nevadí. Neberiem si nič osobne (ako hovorí 2.dohoda) a verím, že tento článok bude prospešný tým, ktorých myseľ je otvorená a chcú uvažovať vedome, priamo ovplyvňovať svoj život pozitívne a mať z dní viac, ako prežitý čas naháňaním za úspechom majetnosti.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.