alkoholické nápoje

Alkoholické nápoje: Čisté zlo alebo urýchľovač metabolizmu?

Alkoholické nápoje – môže byť ich požívanie pri chudnutí prospešné? Je rozdiel vnímať alkohol ako piatkovú žúrku – pi kým vládzeš alebo ho vnímať ako pohár vínka v príjemnej spoločnosti?

Ovplyvní to Tvoje chudnutie?

Sľúb mi ale, že si to prečítaš celé, aj keď na začiatku musím použiť trocha terminológie:

párty a alkoholické nápoje

Hneď potom ako požiješ alkoholické nápoje sa Tvoje telo začne týchto látok rýchlo zbavovať pomocou alkoholovej degydrogenázy (ADH). V tomto procese ADH sa premieňa alkohol na acetaldehyd, ktorý sa ďalej rozkladá na acetát. Tieto vedľajšie produkty (acetaldehyd a acetát) sa považujú za vysoko reaktívne a môžu zvýšiť oxidáciu v tele, ale najmä v pečeni.

Keďže Tvoje telo považuje tieto vedľajšie produkty za nebezpečné, chce sa ich rýchlo zbaviť. 

Alkoholické nápoje pri chudnutí ako zdroj energie?


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

To znamená, že telo výrazne obmedzí spaľovanie tuku. Prestane používať sacharidy na energiu. 

Práve preto, aj keď zo samotného alkoholu nepriberieš, tak zároveň ani nepodporí Tvoje chudnutie. Práve naopak.

Tuky a sacharidy, ktoré ozdobovali Tvoj dnešný tanier s jedlom budú odložené kvôli alkoholu “nabok” a majú preto dôvod sa začať ukladať vo forme tuku.

množstvo kalórií v rôznych drinkoch
Množstvo kalórií v rôznych drinkoch.

3 dôvody, prečo pitie alkoholických nápojov pri chudnutí treba dobre zvážiť

  1. Tvoja pečeň začne toxíny z alkoholu spracovávať zvýšeným používaním určitých, vo vode rozpustných, vitamínov, ako sú vitamín B1, B3, B6, folát a C, a zároveň môže vyčerpať tukom rozpustné vitamíny A, E a K1. Počas tohto obdobia sa môžu tieto poklesy vitamínov odraziť na strate motivácie a energie.
  2. Po alkohole začne Tvoj mozog používať viac GABA. Je to inhibičný neurotransmiter v mozgu a je veľkým dôvodom, prečo je alkohol známy ako „utlmujúci“. GABA je tiež neurotransmiter, ktorý je zodpovedný za to, aby ste mohli spať. Preto, keď ho váš mozog pred spaním používa viac, odrazí sa to na kvalite spánku.
  3. Aj keď Tvoje telo začalo používať alkohol na energiu, uvoľňuje anti-diuretický hormón (ADH), aby sa zbavilo alkoholu. To v podstate znamená, že objem Tvojho moču sa výrazne zvýši. Keďže Tvoje obličky pracujú navyše, vaše telo uvoľňuje nárast niektorých minerálov a elektrolytov, najmä vápnika, horčíka, medi, selénu a mangánu. Všetky hrajú dôležitú úlohu nielen v objeme krvi, ale aj v zdraví kostí, krvnom tlaku a antioxidačných cestách.
  4. Okrem všetkého vyššie uvedeného sa pri malom pití zvyčajne vyskytuje malé zvýšenie kortizolu, zatiaľ čo hladina testosterónu klesne u mužov o 6,8%. Aromatáza sa tiež zvýši. Je to enzým, ktorý pomáha premeniť testosterón na estrogén a to samozrejme nie je to, po čom by chlapi túžili.

Alkoholické nápoje a redukcia váhy

Alkohol zvyšuje citlivosť na inzulín, čo v podstate znamená, že Tvoje telo potrebuje menej inzulínu na vykonanie potrebnej práce. Znižuje riziko úmrtia na srdcovo-cievne choroby a rakovinu a takisto znižuje riziko Alzheimerovej choroby a posilňuje imunitný systém.

V skratke povedané – alkoholické nápoje a chudnutie v podstate celkom idú dokopy.

Ak máš v hlave dostatok rozumu k tomu a spojíš príjemné s užitočným. 

Všetko s mierou.

Čo z toho vyplýva?

Ale nezabudni, že kým nebudeš mať nastavený správny jedálniček, tak to zas bude iba jeden z pokusov… Choď tentokrát na istotu a nechaj si poradiť.


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

P.S.: Pridajte sa do našej FIT komunity na Facebook-u. Ak vás zaujíma zdravý životný štýl, jednoznačne patríte k nám.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.