cukrovka

Cukrovka: Prekážka pri chudnutí? Ako chudnúť pri diabetese?

Diéta s nízkym obsahom uhľohydrátov sa pri liečbe cukrovky a obezity stala pozitívnou formou pre ľudí ktorí chcú schudnúť.

Cukrovka a diéty s nízkym obsahom sacharidov tzv. lowcarb sú bezpečné a ich spojenie by mohlo významne skvalitniť liečbu. Pri úspešnej terapií vedie táto strava k strate nadbytočných kilogramov, nižším dávkam liekov či dávkam inzulínu.

low carb

Cukrovka: Ako správne nastaviť diétu ?

Diabetik by nemal experimentovať s obmedzovaním jedla a športovať by mal výhradne len pod dohľadom osobného trénera. Neorganizovaný prístup by mohol spôsobiť výkyvy hladiny cukru v krvi a v kritickom prípade môže nastať život ohrozujúca situácia, čo znamená že môže diabetik upadnúť do hypoglykemickej kómy.

Chudnutie diabetika preto musí byť nastavené iným spôsobom ako u človeka, ktorý cukrovku nemá .

Ukážeme ako by mal vyzerať jedálniček pre cukrovkára


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

Prvou zásadou je, že by nemali vo svojej strave obmedzovať kvantitu jedla a mali by jesť 5-6 krát denne. Takí, ktorí chcú schudnúť by mali dbať na ich zloženie jedálnička. Diabetik by v prvom rade nemal zo svojho jedálnička vyradiť zložené cukry. Zložené cukry sa nachádzajú v ryži, chlebe, v cestovinách a v iných potravinách obsahujúcich škrob.

Áno, aj jednoduché cukry nám chutia, ale pozor! Majú vysoký glykemický index.

cukrovka

A čo to vlastne je ?

Glykemický index je hodnota (na stupnici od 1 do 100) vyjadrujúca ako rýchlo sa cukor vstrebáva do krvi a ako rýchlo ovplyvňuje hladiny glukózy.

Potraviny, ktoré majú vysoký glykemický index obsahujú cukor, ktorý sa štiepi a vstrebáva rýchlo a tým výrazne zvyšuje hladinu cukru v krvi = rýchlo vedie k pocitu hladu.

Po zjedení potravín s nízkym glykemickým indexom nebude rásť hladina cukru v krvi tak rýchlo.

Veľmi dôležitou súčasťou v jedálničku diabetika, ktorý sa snaží schudnúť zohráva rolu aj príjem tukov. Tie sú nenahraditeľne dôležité kvôli hormonálnej rovnováhe a rozpúšťaniu vitamínov.

Je jedálniček možné vypracovať aj diabetikovi?

Pridaním bielkovín, napríklad syr k ovociu, sa zníži glykemický index konzumovaného jedla. Preto sú bielkoviny dôležitým zdrojom živín v strave diabetika.

Aj ľudia ktorí majú diabetes, môžu viezť plnohodnotný život a taktiež sa zamerať na redukciu váhy. Potrebné však je dbať na zásadné pravidlá a dodržiavať ich.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.