zelenýčaj

Zelený čaj – zdravá pleť a urýchľovač chudnutia?

Zelený čaj je označovaný za jeden z najzdravších nápojov na planéte. Jeho pravidelná konzumácia prináša zdravotné benefity, vďaka ktorým sa naozaj oplatí dať mu šancu. Aké to sú?

Benefity zeleného čaju pre zdravú pleť

Podľa recenzie z roku 2016 (1) má EGCG (epigalokatechín-3-gallát – 2) v zelenom čaji antioxidačné, protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti. Preukázalo sa zlepšenie v liečbe akné a mastnej pokožky.

Akné je výsledkom prebytočného mazu, ktorý upcháva póry a stimuluje rast baktérií. EGCG je antiandrogénny a znižuje hladinu lipidov. Vďaka tomu je efektívny pri znižovaní vylučovania kožného mazu v pokožke.

 • Kožný maz je mastná látka, ktorú vaše mazové žľazy vylučujú, aby zvlhčili pokožku a vlasy.
 • Androgény sú hormóny, ktoré vaše telo produkuje. Ak ich máte výsoké alebo kolísavé, môže to spôsobiť, že vaše mazové žľazy produkujú väčšie množstvo mazu.

Recenzia z roku 2012 (3) z 20 štúdií uviedla, že sa ukázalo, že extrakt zo zeleného čaju je potenciálne účinný pri aplikácií na pokožku a ako doplnok pri:

 • akné
 • androgénna alopécia (vypadávanie vlasov)
 • atopická dermatitída (svrbiace zápalové kožné ochorenie – ekzém)
 • kandidóza (kvasinková infekcia)
 • genitálne bradavice
 • keloidy (nadmerný rast jazvy tkaniva v okolí rany)
 • ružovka (chronické ochorenie tváre súvisiace so zvýšenou reaktivitou kapilár (vlásočníc) na teplo s nasledujúcim trvalým začervenaním a tvorbou rozšírených cievok)

Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

Malá štúdia z roku 2005 (4) preukázala zlepšenie elasticity pokožky u účastníkov liečených kombinovaným režimom topického a prerorálneho zeleného čaju.

Dlhodobá štúdia z roku 2013 (5) preukázala, že poškodenie kože spôsobené slnečným žiarením sa znížilo lokálnou aplikáciou kozmetiky obsahujúcej extrakt zo zeleného čaju.

Zelený čaj namiesto kávy?

zelený čaj

Zelený čaj neobsahuje toľko kofeínu ako káva, ale stále ho obsahuje dosť na to, aby pôsobil ako stimulant.

Výskum neustále dokazuje, že kofeín môže zlepšiť rôzne aspekty mozgových funkcií, vrátane nálady, bdelosti, reakčného času a pamäte. (6)

Kofeín však nie je jedinou zlúčeninou v zelenom čaji, ktorá ovplyvňuje výkon mozgu. Obsahuje tiež aminokyselinu L-theanín, ktorá zvyšuje aktivitu inhibičného neurotransmiteru GABA, ktorý má zas účinky proti úzkosti, zároveň zvyšuje dopamín a produkciu alfa vĺn v mozgu. (7, 8)

Štúdie ukazujú, že kofeín a L-theanín môžu mať synergické účinky. To znamená, že kombinácia oboch môže mať obzvlásť šilné účinky na zlepšenie funkcie mozgu. (9, 10)

Prepojenie s chudnutím

 • Ak sa pozriete na zoznam účinných látok v akomkoľvek doplnku určenom na spaľovanie tukov, je vysoko pravdepodobné, že tam bude aj zelený čaj. Je to preto, že podľa výskumov môže zelený čaj podporiť spaľovanie tukov a zvýšiť rýchlosť metabolizmu. (11)
 • V jednej štúdií sa pri užívaní extraktu zo zeleného čaju zvýšil počet spálených kalórií o 4%. (12)
 • V ďalšej zvýšil extrakt zo zeleného čaju oxidáciu tukov o 17% v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo. (13)
 • Ako ste už čítali vyššie, zelený čaj obsahuje kofeín, o ktorom samostatné štúdia uvádzajú, že zvyšuje fyzickú výkonnosť o 11-12%. Takže je priam jasné, že extrakty zeleného čaju vám pomôžu spáliť viac kalórií. (14, 15)
 • Hlavný antioxidant v čaji EGCG môže pomôcť inhibovať enzým, ktorý štiepi hormón noradrenalín. Ak je tento enzým inibovaný, zvyšuje sa množstvo norepinefrénu, čo podporuje odburávanie tukov. (16, 17)
 • V jednej štúdií muži, ktorí užívateli extrakt zo zeleného čaju pred cvičením, spálili o 17% viac tuku, ktorí doplnok neužívali. Štúdia naznačuje, že zelený čaj môže zvýšiť účinky cvičenia na spaľovanie tukov. (18)

Ďalšie účinky zeleného čaju

 • Komplexný prehľad pozorovacích štúdií zistil, že ženy, ktoré pili najviac zeleného čaju, mali približne o 20-30% nižšie riziko vzniku rakoviny prsníka. (19)
 • Jedna štúdia zistila, že muži, ktorí pijú zelený čaj, majú nižšie riziko rakoviny prostaty. (20)
 • Štúdie naznačujú, že katechíny v zelenom čaji môžu potlačiť množenie baktérií a potenciálne tak znížiť riziko infekcií v ústnej dutine. Streptococcus mutans je častá baktéria v ústach. Spôsobuje tvorbu povlakov a je hlavným prispievateľom k zubnému kazu. (21, 22, 23, 24)
 • Zároveň existujú dôkazy, že zelený čaj môže znižovať zápach z úst. (25, 26)
 • Zelený čaj zlepšuje citlivosť na inzulín a znižuje hladinu cukru v krvi. Vďaka tomu je pri pití zeleného čaju riziko vzniku cukrovky typu 2 približne o 42% nižšie. (27, 28)
 • Ľudia, ktorí pijú zelený čaj, majú až o 31% nižšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby. (29, 30)

Využitie v praxi


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Po prečítaní článku je určite každému viac ako jasné, že pravidelné pitie zeleného čaju prináša do nášho života obrovské výhody, nehovoriac pre tých, ktorí sa snažia schudnúť.

Musíme však pripomenúť a vyzdvihnúť fakt, že samotné užívanie spaľovačov s výťažkom zo zeleného čaju, pitie zeleného čaju alebo užívanie / používanie iných doplnkov či už vo forme suplementácie alebo kozmetiky, vám nezaručí výsledky pri premene postavy.

Absolútnym základom trvalej zmeny je dlhodobá úprava stravovacích návykov a nastavenie celodenného kalorického príjmu podľa vašich individuálnych potrieb. Len tak môžete získať stabilnejšie zdravie, krajšiu postavu a popri tom mať neustále energie na rozdávanie. Prvým krokom k úspešnej premene je teda jedálniček. Zelený čaj je čerešnička na torte.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.