detox

Detox? Prirodzený proces – Autofágia

Prirodzený detox – autofágia je životne dôležitý proces, pri ktorom bunky tela „čistia“ všetky nepotrebné alebo poškodené časti.

Telo človeka obsahuje bilióny buniek. V priebehu času sa v nich môžu hromadiť nežiaduce molekuly a to niekedy môže poškodiť niektoré z ich častí. Článok z roku 2015 publikovaný v časopise Nature vysvetľuje, že autofágia je prirodzený proces, ktorý reaguje na tento problém. Počas autofágie bunky odstraňujú tieto nežiaduce molekuly a nefunkčné časti.

Pojem „autofágia“ pochádza zo starogréčtiny pre „seba-jedenie“. (1)

Jediný funkčný detox, ktorý prebieha každý deň

Výhody autofágie zahŕňajú:

  • Odstránenie toxických proteínov z buniek, ktoré zodpovedajú za neurodegeneratívne ochorenia ako je napríklad Parkinsonova choroba alebo Alzheimerova choroba.
  • Recyklácia zvyškových bielkovín.
  • Výskum tvrdí, že autofágia hrá úlohu v mnohých pečeňových funkciách a mohla by zabrániť progresii viacerých stavov pečene, vrátane: Wilsonova choroba, akútne poškodenie pečene, nealkoholické tukové ochorenie pečene, chronické ochorenie pečene spojené s alkoholom.
  • Autofágia tiež ľudský organizmus ochraňuje pred rakovinou, kardiomyopatiou, cukrovkou, autoimunitnými ochoreniami a infekciami.

Dúfam, že je absolútne jednoznačné, že proces autofágie v ľudskom organizme je jediný funkčný detox, na ktorý však nepotrebujete prijímať žiadne špeciálne doplnky výživy, ktoré vám ponúkajú rôzne multi-level-marketingové spoločnosti. Autofágia je absolútne prirodzený spôsob očisty tela, ktorý sa v nás deje každý deň. Novodobé inštitúcie jej však dali marketingový názov detox a začali ľuďom predávať niečo, čo sa deje prirodzene.

Môžem ovplyvniť svoju autofágiu a naštartovať prirodzený detox organizmu?

Áno. Vedecký výskum priamo dokazuje, že prerušovaný pôst (Intermittent fasting) je najúčinnejším spôsobom ako podporiť a naštartovať autofágiu.

Uznávaná kardiologička Dr. Luiza Petre hovorí: „Ketóza, strava s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom sacharidov, prináša rovnaké výhody. Funguje ako skratka na vyvolanie rovnakých prospešných metabolických zmien. Tým, že nezaťažuje telo vonkajšou záťažou, dáva telu prestávku zamerať sa na svoje zdravie a opravu.“

detox

Z týchto tvrdení vyplýva, že Intermittent fasting a rovnako aj ketóza majú priaznivý vplyv na spustenie autofágie (prirodzený detox) v ľudskom organizme. Ich kombinácia znamená ešte násobne pozitívnejší vplyv nielen na autofágiu ale rovnako aj spaľovanie tukov.

V oboch typoch stravovania (prípadne v ich kombinácií) máme nízku hladinu glukózy, čo súvisí s nízkou hladinou inzulínu a vysokou hladinou glukagónu. Práve hladina glukagónu je tá, ktorá iniciuje proces autofágie.

Glukagón je hormón, ktorý sa tvorí v pankrease. Hlavným orgánom jeho účinku je pečeň. Ukladá v nej glykogén a má pozitívny vplyv aj na regeneráciu poškodených pečeňových buniek. Znižuje motilitu (pohyby) žalúdka a čriev a tiež ovplyvňuje transport vody a elektrolytov. Glukagón podporuje využitie tuku ako zdroja energie.

Bonus, spálite viac tukov

+ 20 TRADIČNÝCH RECEPTOV NA ZDRAVÝ SPÔSOB

návod na chudnutie

Získajte vytúžené telo vďaka zdravému a chutnému jedlu.
Budete v šoku, aké je to v skutočnosti jednoduché!

E-book „Áno, s týmto schudnete“

Pri dodržiavaní stravovacieho režimu prerušovaného pôstu alebo ketózy (alebo ich kombinácií) sa zvyšuje hladina glukagónu, ktorý priamo pozitívne ovplyvňuje proces autofágie, ktorá zas spôsobuje absolútne prirodzený, najzdravší a najfunkčnejší detox ľudského organizmu.

…a keď chcete svoj prirodzený detox podporiť ešte viac, pridajte do svojho denného programu aj cvičenie, ktoré vyvoláva autofágiu v orgánoch, ktoré sú súčasťou procesov metabolickej regulácie.

Spôsob ako si zlepšiť zdravie a spáliť prebytočné tukové zásoby je…

…absolútne jednoduchý. Nepotrebujete žiadne špeciálne doplnky výživy, spaľovače tukov, čarovné kávičky, džúsiky a kadejaké moderné prostriedky, ktoré vás presvedčujú o tom, že nemusíte robiť nič a všetko niečo (alebo niekto) urobí za vás.

Takto to nefunguje. Čo skutočne funguje sú vedou dokázané funkčné metabolické procesy, ktoré dokážete priamo ovplyvňovať vašou fyzickou aktivitou a jednoznačne prioritne tým, čo budete jesť.

Akú kvalitnú výživu svojmu organizmu poskytnete, tak kvalitnú zdravotnú aj vzhľadovú odozvu od tela dostanete naspäť.

Správne – zdravé stravovacie návyky sú jediným kľúčom k ideálnej postave a stabilnému zdraviu.

5/5 - (3 votes)