ranné návyky

Ranné návyky – týchto 11 tipov vás nakopne do úspešného dňa

Hovorí sa, že „Ráno robí deň.“ a aby sme do každého nového dňa vykročili  tou správnou nohou, nemali by sme podceňovať ranné návyky.

Koľkí z nás presúvajú budík, aby si ešte mohli „minútku“ dlhšie pospať? Nebolo by príjemnejšie zvládať ráno bez zbytočných stresov, nechutenstva, nestíhania či frflania?

ranné návyky

Po zobudení neviete, čo skôr, treba si pripraviť veci do práce, nemáte ani tušenie, ako bude dnes vyzerať váš outfit a na raňajky môžete pri takomto tempe zabudnúť?

Kedy ste si naposledy počas pracovného týždňa stihli ráno v kľude prečítať noviny, či vypiť kávu?

Spomínate si na dni, kedy ste odchádzali do práce s úsmevom na perách a dobrou náladou bez zbytočného zhonu? Nie? Na čase to zmeniť!

Taká „drobnosť“ ako ranné návyky vám môže so zvládaním aj náročnejších dní pomôcť viac ako si myslíte. Vyskúšajte overené postupy, návyky a rituály, ktorými sa riadia najúspešnejší ľudia sveta i celebrity.


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

Budete prekvapení, že vaše rána môžu vyzerať úplne odlišne ako tie doteraz.

Ranné návyky si vyžadujú prípravu

Vytvorte si návyk, ktorý vám ráno ušetrí čas a pripravte si outfit do práce večer vopred. Vyhnete sa tak ráno rozmýšľaniu, ktorý kúsok si obliecť a s ktorým ho kombinovať. Vašou úlohou ráno bude len si pripravené veci zobrať a obliecť. Čas ušetrený, vy vyzeráte výborne a presne podľa vašich predstáv. Ak patríte k ľuďom, ktorí preferujú domácu stravu a nosíte si do práce jedlo, tiež nie je na škodu pripraviť si ho už večer a ráno len zobrať so sebou. Koľko vzácnych minút vám tento úkon môže ráno ušetriť?

Neponocujte

Ranné návyky a ich funkčnosť závisia hlavne od vás a preto by ste sa mali do každého rána budiť svieži a nabití energiou. Ako také niečo docieliť? Neponocujte! Doprajte svojmu telu dostatočný čas na regeneráciu, aby bolo pripravené fungovať plnohodnotne počas nastávajúceho dňa. Aj keď vás nepremáha veľká únava, uložte sa do postele, prečítajte si napríklad obľúbenú knihu alebo si v mysli zrekapitulujte, čo všetko sa vám v danom dni podarilo presne tak, ako ste si naplánovali. Hlavne, nechoďte spať v neskorých nočných hodinách.

Zaraďte medzi ranné návyky vstávanie o 15 minút skôr

Získate tak čas na aktivity, ktoré bežne nestíhate, pretože máte čas rozvrhnutý presne na minútu. Vstávanie o pár minút skôr vám poskytne priestor na chvíľku pohody pri rannom čaji alebo na rannú rozcvičku či jógu.

Vstávajte približne v rovnakom čase

Zaužívajte si systém vstávania o určitej hodine. Telo má svoje „vnútorné hodinky“, ktorými sa riadi a uvidíte, že ak tento proces niekoľkokrát po sebe zopakujete, vaše telo sa samé zobudí približne v tom istom čase a to aj počas víkendov bez toho, aby vám pri hlave vyzváňal telefón.

V žiadnom prípade neodkladajte budík

Ako na to? Nastavte si budík na čas, ktorý pre vás predstavuje hodinu vstávania a presuňte ho ďalej od postele napríklad na bielizník tak, aby ste sa ráno museli postaviť a budík vypnúť. Je menšia pravdepodobnosť, že ho vypnete a vrátite sa späť do postele ako keby ste ho mali pod vankúšom. Presúvanie budíka a upadanie späť do spánku patrí medzi veľmi obľúbené, ale naše najhoršie ranné návyky.

Nedovoľte, aby vaše ranné návyky zahŕňali sociálne siete

ranné návyky

Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Vieme, že vás zaujíma ako sa zabávali kamaráti cez víkend a či už vám kamoška poslala fotky z rodinnej oslavy. Ale… koľkí z nás si povedia, že si idú iba pozrieť, čo hľadajú a nechajú telefón tak? A koľkým sa to naozaj podarí? Často sa stáva, že začneme scrollovať a potom sa jednoducho nevieme zastaviť. Ani si neuvedomujeme, čo raňajkujeme, lebo očami doslova „hltáme“ online informácie. Navyše, internet je plný negatívnych správ, tak prečo si kaziť deň hneď ráno zlostnými komentármi a správami zo sveta?

Ranné návyky by určite mali zahŕňať motiváciu

Nájdite si ráno 10 minút času a prečítajte si úryvok z motivačnej knihy alebo článku a pozitívne tak nalaďte svoju myseľ hneď ráno. Možno sa vám vďaka pozitívnej nálade podarí rozosmiať kolegu, ktorého ráno nezačalo práve ideálne.

Nevynechajte raňajky

Je hlúposť, ak vám niekto tvrdí, že raňajky nie sú dôležité. Ak si chodíte ráno zacvičiť alebo zabehať, v tom prípade je čas raňajok individuálny. Niekomu totiž raňajky vyhovujú pred tréningom, inému po tréningu.  Sú však dôležité viac ako si myslíte! Naštartujú váš organizmus a telo je vďaka nim schopné plne fungovať hneď z rána. Vynechajte zo svojich raňajok cereálie, ktoré zbytočne obsahujú veľké množstvo cukru. Dopraje si napríklad misku ovsených vločiek spolu s ovocím, proteínom, tvarohom, orieškami alebo semienkami. Presne tak by mali vyzerať vyvážené raňajky a dôkazom toho je aj náš jedálniček na mieru, ktorý zostavujeme presne podľa chuti a požiadaviek našich klientov. Ak nemáte na prípravu raňajok dostatok času, pripravte si chutné smoothie a svoje kalórie jednoducho vypite!

Zaraďte medzi vaše ranné návyky šálku čaju a komunikáciou

ranné návyky

Väčšina ľudí preferuje ráno pitie kávy ako čaju. Káva ale môže zaťažiť váš žalúdok a spôsobiť tak nepríjemné bolesti, opatrne s ňou. Navyše kofeín zostáva v tele približne 12 hodín po požití, čo môže mať za následok nával energie a nespavosť. Nahraďte ju napríklad zeleným čajom, ktorý ráno výborne naštartuje váš metabolizmus. Pri šálke čaju komunikujte s ostatnými členmi rodiny o tom, čo vás v danom dni čaká, aké sú vaše pocity, obavy a plány. Pozitívna komunikácia má veľký vplyv na začiatok nového dňa.

Nezabúdajte na pohyb

Či už milujete ranný beh, jógu alebo návštevu fitness centra, začnite pohybom svoj deň! Rozprúďte krv v žilách, preberte svoj organizmus a kráčajte v ústrety novému, úspešnému dňu svižnejším tempom.

Najlepší recept na prebudenie studená sprcha

Patrí medzi obľúbené ranné návyky a to z toho dôvodu, že vás perfektne nakopne. Zabudnite na horúcu vodu, ktorá vás núti vrátiť sa pod perinu a snívať. Pod studenou sprchou si dokážete perfektne utriediť myšlienky a rozvrhnúť si povinnosti, ktoré vás v ten deň neminú.

Ranné návyky sú v spoločnosti veľmi často podceňované a ľudia im neprikladajú dostatočnú dôležitosť. Neuvedomujú si totiž, ako veľmi im tie „malé“ zmeny v živote môžu pomôcť. To je práve dôvodom, prečo na ulici hneď z rána vidíme zamračených ľudí aj keď počasie sa usmieva, prečo je na cestách toľko unáhlených ľudí a vo vzduchu cítiť toľko napätia. Zmeňte napríklad svoj stravovací plán, vyrazte do práce s úsmevom, pozitívne naladení a večer si líhajte s pocitom, že ste splnili svoje ciele a stihli ste všetko, čo ste si zaumienili.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.