stres

Týchto 7 potravín, vám zaručene pomôže zmierniť stres!

Stres, ktorý prežívame občas a netrvá dlhodobo je samozrejme pre naše zdravie škodlivý, ale nie tak, ako chronický stres. Ten je pre zdravie veľmi nebezpečný a každý jedinec naň reaguje inak. Človek si v živote prejde mnohými stresujúcimi obdobiami a preto treba dbať na správnu psychohygienu a organizmus od stresu pravidelne „očisťovať“. Výbornou alternatívou psychogynieny je napríklad prechádzka v prírode po náročnom dni, meditácia, jóga, beh, cvičenie. Mali by sme sa preto starať o svoje zdravie a telo. Nie nadarmo sa hovorí „V zdravom tele, zdravý duch“.

Všetci sa snažíme žiť „dokonalým“ životom, mať všetko pod kontrolou, excelovať v práci i doma. Aký je výsledok? Stres. Obrovské množstvo stresu. Žijeme v uponáhľanej dobe v ktorej sa zo spoločných rozhovorov stali krátke sms – ky, z rodinných stretnutí len skupinové hovory a z víkendov s priateľmi polhodinová návšteva kaviarne. Pýtate sa prečo? Pretože sú na nás spoločnosťou kladené vysoké nároky.

Vedeli ste, že zvládanie stresových situácií závisí aj od toho ako sa stravujete?

stres

Správne nastavený stravovací plán zohráva pri zvládaní stresu tiež veľkú rolu. Pri toľkej práci a povinnostiach nemáte čas a ani chuť jesť? Výhovorka. Nepracovalo by sa Vám lepšie, keby ste mali dostatok energie a neboli by ste malátni a podráždení? Mali by ste začať uvažovať nad vašimi stravovacími návykmi a preorganizovať svoj jedálniček tak, aby obsahoval potraviny, ktoré vám vyhovujú nielen chuťou, ale dokonca Vám pomôžu zmierniť každodenný stres. Čo vy na to?

Potraviny, ktoré pomáhajú k zmierneniu stresu vo vašom organizme:

1. Bataty


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

V jedálničkoch, ktoré pre Vás zostavujeme nenájdete žiadne obmedzenia. Môžete si dovoliť konzumovať prílohy ako sú napríklad bataty/sladké zemiaky. Pýtate sa ako je to možné?

Bataty pomáhajú znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu a preto sú výbornou voľbou spomedzi sacharidov. Vhodné na konzumáciu sú aj pre ľudí, ktorí majú problémy s tlakom, či pre cukrovkárov. Obsahujú prírodné cukry, tie sú ideálom na redukciu váhy, veľa výživných látok, ktoré sú dôležité pre reakciu na stres (vitamín C, draslík) a podporujú zdravý zažívací trakt. V poslednom období sú bataty v spoločnosti veľmi obľúbené a keďže majú mnoho benefitov, nevyraďujte ich zo svojho jedálnička.

2. Ryby

Hlavne počas letných dní nám nechutí toľko jesť a volíme „ľahšie“ alternatívy jedál. Čo poviete na svieži šalát s makrelou, sleďom, lososom, či sardinkami?

Ryby totižto tiež patria medzi potraviny, ktoré sú bohaté na omega 3 mastné kyseliny, vitamín D a pomáhajú zmierňovať stres. Ak sa vo vašej strave omega 3 mastné kysleiny nachádzajú v nedostatočnom množstve, môže to mať za následok prejav úzkosti, či depresie. Ryby sú v strave veľmi dobrou voľbou, pretože majú nízky obsah kalórií a podporujú regeneráciu svalovej hmoty. Tiež sú prírodným zdrojom železa, ktoré je potrebné na tvorbu červených krviniek a majú pozitívny vplyv na pokožku.

3. Čučoriedky

Čo sa týka ovocia, čučoriedky okrem veľa ďalších výhod patria tiež ku skupine potravín, ktoré sú zodpovedné za zmiernenie stresu v tele človeka.

Čučoriedky sa radia medzi najzdravšie ovocie na svete, pretože sú bohaté na minerály, antioxidanty, vitamíny, prispievajú k tomu, aby bol organizmus odolný voči infekciám a liečia chudokrvnosť. Mierne znižujú hladinu cukru v krvi a preto sú vhodné aj pre diabetikov. Pripravte si z nich nie len počas leta skvelú proteínovú zmrzlinu! Okrem iného čistia krv, zlepšujú funkciu lymfatického systému a pomáhajú pri prevencií kardiovaskulárnych ochorení.

4. Brokolica

Sme zástancom toho názoru, že jedálniček má byť chutný a pestrý a preto sa pýtame… zaraďujete do toho svojho brokolicu?

Brokolica má veľa zdravotných výhod. Znižuje riziko niektorých druhov rakoviny, srdcových porúch a porúch duševného zdravia. Je možné pripraviť ju na niekoľko spôsobov, či už vo forme polievky, zapekanú, ako súčasť cestovín, alebo ako prílohu. Dobre zvážte jej využitie, obsahuje totiž látky, ktoré majú upokojujúce až antidepresívne účinky. Doprajte si preto aspoň z času na čas poriadnu dávku brokolice.

5. Cícer

Chcete vedieť, aká ďalšia potravina prispieva k zmierneniu stresu a vašej psychickej pohode? Je ňou „nenápadný“ cícer.


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Jeho výživové hodnoty naozaj stoja za pozornosť a to vďaka tomu, že je bohatý na vlákninu a bielkoviny. Tie pôsobia na spomalenie trávenia a prispievajú k udržaniu jedla pod kontrolou. Dokáže organizmus zasýtiť na dlhšiu dobu a je vhodnou potravinou aj pre tých, ktorí nekonzumujú živočíšne produkty. Okrem iných zdravotných výhod znižuje riziko vzniku chronických chorôb, zlepšuje stav kostí, pomáha predchádzať zápche a udržať zdravú hmotnosť.

6. Slnečnicové semienka

Povedali by ste, že dôležitú súčasť zdravej stravy majú slnečnicové semienka?

My ich v jedlách bežne používame, ale dohliadame aj na správne dávkovanie. Sú totižto bohaté na vitamín E (silný antioxidant rozpustný v tukoch a nevyhnutný pre naše duševné zdravie). Nízky príjem komplexu vitamínov  – horčíka, mangánu, vitamínov typu B, medi a zinku, ktoré sú obsiahnuté v slnečnicových semienkach môžu mať za následok zmeny nálady, depresiu, či stres. Sú vhodnou prímesou do bežných jedál, spestria tak váš jedálniček, „vyčistia“ tráviacu sústavu a naštartujú metabolizmus.

7. Matcha čaj

Človek, ktorý žije zdravým životným štýlom vie, že dôležitou súčasťou každého dňa je aj dodržiavanie pitného režimu o to viac počas horúcich letných mesiacov. Počas leta na nás číhajú rôzne nástrahy v podobe sladkých drinkov, ktoré sú neodolateľné hlavne pre ľudské oko. Tieto drinky bývajú väčšinou veľmi sladké, na chudnutie kalorické a do nášho stravovacieho plánu nie tak úplne zapadajú. Zvoľte radšej alternatívu zdravého proteínového smoothie, či Matcha čaju!

Áno, máme síce zaužívané, že čaj by sa mal piť teplý, no skúšali ste už vychladený Matcha čaj? Nič osviežujúcejšie a zdravšie snáď ani neexistuje! Oddýchnite si po celom dni so studeným Matcha čajom, ktorý má pre Váš organizmus blahodárne, protistarnúce účinky a zmierňuje stres. Pýtate sa „Prečo je taký výnimočný?“

Vyrába sa z listov zeleného čaju pestovaných v tieni a tie sú následne drvením spracované na prášok. Pitie Matcha čaju urýchli Váš metabolizmus o 35 – 40%, upraví hladinu cukru v krvi, zvýši vašu duševnú bdelosť a čo je v dnešnej dobe vzácne, má silné antibiotické a antivírusové účinky. Skúste si ráno miesto kávy pripravovať Matcha čaj a sledujte jeho účinky na váš organizmus.

Okrem matcha čaju sa oplatí vyskúšať aj iné prírodné prostriedky na zmiernenie stresu, napríklad CBD olej.

Stresu sa vyhnete správnou prevenciou!

stres v práci

Stres by sme mohli teda charakterizovať ako pocit, ktorý sa dostaví vo chvíli, keď sa dostaneme do situácie, ktorá je pre nás záťažová. Avšak stres v istej miere vie byť pre človeka prospešný, pretože ho vyburcuje tak, aby do riešenia problému/situácie vložil všetko. Ak sa ale človek dlhodobo nachádza v situácií, ktorá ho stresuje, má to veľký vplyv na jeho psychické i fyzické zdravie.

Ste podráždení, máte stiahnutý žalúdok, prerušovaný spánok, sprevádza vás bolesť hlavy, pocit, že situáciu neviete riešiť, stravu prijímate v minimálnych dávkach alebo vôbec? Mali by ste sa zamyslieť nad tým, kam toto všetko z dlhodobého hľadiska vedie a začať svoj problém riešiť.

 Začnite meniť svoj život už dnes! Spravte si medzi pracovnými povinnosťami krátku prestávku napríklad na dychové cvičenie, doprajte si dostatočný oddych na regeneráciu, nezabúdajte na kvalitný spánok, zaraďte do svojho dňa fyzickú aktivitu a osvojte si nové, účinné stravovacie návyky, ktoré nasmerujú Váš život k lepšiemu. Už poznáte potraviny, ktoré sú zodpovedné za zmiernenie stresu a vašu fyzickú i psychickú rovnováhu. Nájdete ich v našich jedálničkoch, ktoré sú zostavené na mieru práve pre vás. Nechcete predsa žiť v strese a byť neustále nespokojný sám so sebou. Vložte svoju dôveru do tých správnych rúk a vydajte sa spolu s nami na cestu za vaším novým životom.

P.S.: Pridajte sa do našej FIT komunity na Facebook-u. Ak vás zaujíma zdravý životný štýl, jednoznačne patríte k nám.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.