chuť na sladké

Chuť na sladké: Ako držať pod kontrolou svoje chute?

Keď príde na zdravé stravovanie, každý z nás si pomyslí, že sladkosti, alebo niečo sladké zo svojho jedálnička musí úplne vylúčiť. Táto chuť na sladké, respektíve na cukor je spôsobená istým nedostatkom. Avšak vždy sa dá tento nedostatok niečím nahradiť.

Mnoho ľudí si myslí, že zdravé stravovanie je prvom rade o obmedzovaní a to je veľký omyl.

Váš stravovací plán musí byť pestrý, zdravý, funkčný a samozrejme správne nastavený tak, aby vám vyhovoval.

Ak si pri výbere jedál prednostne vyberáte sladké možnosti, nezúfajte.

Máme riešenie aj pre vás.

Poďme si o tom povedať viac.

Prečo máme chuť na sladké?


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

chuť na sladké

Medzi jeden z dôvodov chuti na sladké patrí nedostatok príjmu bielkovín, čo si tvoj mozog od tela potom žiada. Bielkoviny a tuky spomaľujú uvoľňovanie do krvi a keď ich nekonzumuješ dosť, hladina cukru v krvi môže stúpať a klesať abnormálne.

Výsledok je potom stúpajúca chuť na sladkosti.

Depresia a zlá nálada, taktiež môžu byť spúšťačom chute na sladké. Spotreba cukru zvyšuje sérotonín, ktorý reguluje náladu, chuť do jedla, pamäť a spoločenské správanie. Príjem cukru teda zvyšuje sérotonín, po ktorom sa cítime dočasne šťastnejší a tak náš mozog chce túto chemikáliu stále viac a viac.

Áno, cukor je návykový.

Potlačia chuť na sladké bezkalorické náhrady?

chuť na sladké

Okrem toho, že tvoj jedálniček by mal obsahovať správne množstvo potrebných živín, môžeš nahradiť sladkosti čisto prírodnými potravinami.

Cukrovinky a iné sladkosti je najlepšie nahradiť ovocím. Najlepšie ovocie na zahnanie chuti na sladké sú lesné plody a ostružiny, ale ty môžeš byť kreatívny a vytvoriť si smoothie s rôznymi inými kombináciami ovocia a zeleniny.

Ovocie je možné servírovať v rôznych formách a to napríklad do smoothies, rôznych kaší s prídaním orieškov, alebo škorice… Na našej stránke nájdeš množstvo zdravých a chutných receptov.

Iné alternatívy dochucovania jedál

chuť na sladké

Svoje jedlo môžeš vždy obohatiť nejakou príchuťou a spestriť si chuťové poháriky na sladkosti niečím novým. Napríklad nejaké obilné kaše so škoricou a ovocím, kde môžeš pridať proteín. Rovnako môžeš pridať aj flavdrops sirupy. Tieto sirupy sú prírodným sladidlom, ktoré môžeš použiť doslovne kdekoľvek na čokoľvek čo si chceš dochutiť.


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Neobsahujú teda vôbec žiadne kalórie a perfektne doplnia chuť, ktorá ti v danom momente chýba. Majú nulový obsah tuku, cukru a sacharidov. Dajú sa zohnať v rôznych príchutiach od ovocných až po tie sladké ako je napríklad čokoláda a karamel.

Taktiež je môžeš využiť možnosť ešte prírodnejšieho ochutenia. Môžeš používať med, agáve sirup, či kokosový olej alebo škoricu, ktoré sú ľahšie dostupné a dajú sa s nimi vytvoriť rôzne zdravé a chutné recepty.

Chýbajúce vitamíny a minerály

Každý si myslí, že pokiaľ máš na niečo chuť tak to tvojmu telu automaticky chýba. Nie je to úplne zlé, ale túžba po sladkom sa dá vysvetliť aj v nedostatočnej rovnováhe v ľudskom tele.

Vápnik, zinok, chróm a horčík sa môžu prejavovať aj ako chuť na cukor. Tieto rozhodujúce minerály pomáhajú udržiavať stav hydratácie, ktorá, ak nie si správne hydratovaný, môže omylom spôsobiť, že túžiš po cukre (po sladkostiach). Horčík je jeden z vitamínov, ktorý telu chýba pokiaľ máš veľkú chuť na čokoládu. Možno ju nahradiť  zdravšou alternatívou a to napríklad mandľami, ktoré patria medzi potraviny s vysokým obsahom jeho samotného. No pokiaľ by si nechcel čokoládu nahradiť niečím iným siahni skôr po čokoláde s väčším obsahom kakaa a to minimálne 70%.

Štúdie však hovoria, že náš mozog si presne zapamätá chuť horkej a mliečnej čokolády. Teda intenzita čokolády ti uľahčuje pocit spokojnosti s menším množstvom.

Dobrý spánok

Samotný jedálniček nie je len jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje samotnú chuť na sladkosti. Dôležitý je aj spánok. Výskum ukázal, že dokonca jedna noc nekvalitného spánku môže znížiť funkciu horného mozgu – kde sa odohrávajú všetky komplexné úsudky a rozhodnutia. To je potom výsledkom toho že na druhý deň príde chuť na sladkosti.

Štúdia tiež porovnávala tých, ktorí mali kvalitný spánok a tých, ktorí nie. Ľudia, ktorí spali menej túžili viac po sladkostiach (a vo svojom dennom príjme skonzumovali viac približne o 600kcal).

Naše vnútorné hodiny a spánok zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pre hormóny. Napríklad ghrelín a leptín, ktoré ovplyvňujú chuť na potravu.

Zdravé „sladkosti“ = Oprav svoju chuť na sladké

chuť na sladké

Pod pojmom sladkosti si vždy predstavíš len niečo sladké, či už čokoládu alebo ovocie.

Avšak tvoju chuť na sladkosti dokáže pekne zahnať aj zelenina ako napríklad bataty, ktoré môžu byť súčasťou prílohy, alebo si ich môžeš pripraviť aj samotné so správnymi ingredienciami.

Sladká zelenina na dennej báze ti dokáže poraziť chuť na sladké. Medzi ďalšie druhy patrí aj červená paprika a mrkva. Ďalej si občas môžeš dať pár bezlepkových piškót a aj ten dobrý domáci džem od babičky.

Aký je teda záver?

Chuť na sladkosti je bežným javom u každého z nás. Nie vždy však hlava chápe tomu, čo telo žiada. Preto je dobré sa zamyslieť hlbšie a naštudovať si základné informácie o potravinách – čo obsahujú (bielkoviny, sacharidy, tuky – vitamíny, minerály) a stravovať sa vyvážene, a síce zdravo, ale aj tak chutne. Ver mi, že ak svoje stravovacie návyky zmeníš, možno bude prvý týždeň náročný ale každý ďalší deň sa stane silnejším návykom.

Ak sa na to necítiš, nechaj si poradiť a zorganizuj svoj jedálniček.

P.S.: Pridajte sa do našej FIT komunity na Facebook-u. Ak vás zaujíma zdravý životný štýl, jednoznačne patríte k nám.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.