škodlivosť fajčenia

Škodlivosť fajčenia: Čo sa stane, ak prestanete fajčiť?

Uvedomujete si škodlivosť fajčenia a jeho dopad na vaše zdravie?

Dnes je to už normálne. Je normálne, že stretávame viac fajčiarov ako nefajčiarov. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, je vhodné byť informovaný a pomôcť možno sebe, možno niekomu vo svojom okolí. Cigarety sa stali súčasťou bežného života a síce si ľudia uvedomujú škodlivosť fajčenia, pokračujú v ňom.

Tabakový dym je neuveriteľne škodlivý pre vaše zdravie a je dôležité uvedomiť si, že v skutočnosti neexistuje žiadny bezpečný spôsob, ktorý by zmiernil škodlivosť fajčenia. Nahradenie cigarety cigarou, fajkou alebo vodnou fajkou či vaporizérom vám nepomôže vyhnúť sa zdravotným rizikám.

škodlivosť fajčenia

Cigarety obsahujú pribižne 600 prísad, z ktorých mnohé nájdete aj v cigarách či vodných fajkách. Pri horení týchto zložiek podľa Americkej asociácie pľúc vytvárajú viac ako 7 000 chemikálií. Mnohé z týchto chemikálií sú jedovaté a najmenej 69 z nich priamo súvisí s rakovinou.

Úmrtnosť fajčiarov vo svete je trikrát vyššia ako úmrtnosť ľudí, ktorí nikdy nefajčili. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tvrdí, že fajčenie je v USA najbežnejšou príčinou smrti. Aj keď negatívne zdravotné účinky a celková škodlivosť fajčenia nemusia byť okamžité, komplikácie a škody môžu trvať roky.

Prečo sú cigarety vysoko návykové?


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

Jednou zo zložiek tabaku je liek meniaci náladu, ktorý sa nazýva nikotín. Nikotín sa k vášmu mozgu dostane za pár sekúnd a na chvíľu sa budete cítiť viac nabitý energiou. Ale ako tento efekt ustupuje, cítite sa unavení a túžite viac a viac po svojej dávke nikotínu. To je dôvod, prečo sú cigarety tak mimoriadne návykové.

Viete, čo sa deje s vašim telom po dofajčení poslednej cigarety?

  • 20 minút po dofajčení cigarety vám klesá srdcová frekvencia (tep srdca). Cigarety zvyšujú krvný tlak a zvyšujú srdcovú frekvenciu.
  • 8 až 12 hodín po poslednej cigarete poklesne hladina oxidu uhoľnatého v krvi. Oxid uhoľnatý je rovnaký nebezpečný dym, ktorý vychádza z výfuku automobilu. Je chemickou látkou, ktorá je prítomná v cigaretovom dyme a nahrádza častice kyslíka v krvi = znižuje množstvo kyslíka, ktoré prijímajú vaše tkanivá. To spôsobuje zvýšenie vášho srdcového rytmu a dýchavičnosť. Do 12 hodín po poslednej cigarete klesne hladina oxidu uhoľnatého v krvi a zvýši sa množstvo kyslíka.
  • 48 hodín od poslednej cigarety sa zlepšuje vaša čuchová a chuťová schopnosť. Nervové zakončenia poškodené fajčením sa začnú obnovovať.
  • 2 týždne až 3 mesiace po skončení fajčenia klesá riziko srdcového infarktu. Zlepšená cirkulácia, nižší krvný tlak a srdcová frekvencia, lepšia hladina kyslíka a funkcia pľúc – to všetko znižuje riziko srdcového infarktu. Funkcia pľúc sa za túto dobu bez cigarety dokáže zlepšiť až o 30%
  • Za 1 až 9 mesiacov budete menej kašľať a cítiť menšiu dýchavičnosť.
  • Keď úspešne absolvujete svoj 1.rok bez cigarety, riziko vzniku srdcových ochorení sa zníži na polovicu.
  • 10 rokov po definitívnom skoncovaní s cigaretami sa znižuje riziko rakoviny pľúc na takú úroveň ako u niekoho, kto nikdy nefajčil.
  • 15 rokov po poslednej cigarete je rovnako aj riziko vzniku srdcových ochorení na takej úrovni ako u niekoho, kto nikdy nefajčil.

Aké sú ďalšie výhody skoncovania s fajčením?

Čistšie zuby a ústa – fajčením žltnú zuby a vzniká nepríjemný dych, čím sa priamo zvyšuje riziko ústnych infekcií. Do týždňa od poslednej cigarety začnete vidieť a cítiť rozdiel vo svojich ústach.

Kvalitnejší sexuálny život – nie je tajomstvom, že cigarety zvyšujú riziko erektilnej dysfunkcie u mužov a prispieva k ženskej sexuálnej dysfunkcií

Plnšia peňaženka – ak pri priemernej cene 3,90€ za krabičku cigariet vyfajčíte 1 krabičku za 2 dni, je to 180 krabičiek cigariet ročne, čo predstavuje 702€. Takže nie, neuvidíme sa za rok na Bentley ani si nepostavíte nový dom. Ale je rozdiel mať 702€ a nemať. 

Škodlivosť fajčenia – aké vedľajšie účinky so sebou prináša ukončenie tohto „zlozvyku“?

Síce to znie neuveriteľne, ale aj stopnutie s cigaretami má svoje vedľajšie účinky. Je dôležité uvedomiť si fakt, že nikotín spôsobuje závislosť. A teda jeho náhle vysadenie znamená aj krátkodobé abstinenčné príznaky. Čo sa s vami stane, ak si poviete, že táto cigareta je posledná?

škodlivosť fajčenia

Bolesti hlavy a nevoľnosť – fajčenie ovplyvňuje všetko v našom tele. Bolesť hlavy a nevoľnosť sú typické fyzické príznaky, ktoré sa prejavujú, keď nikotín opúšťa vaše telo.

Brnenie v rukách a nohách – keď sa vaša cirkulácia začne zlepšovať, môžete cítiť mravčenie v rukách a nohách.

Kašeľ a bolesť v krku – môžete mať kašeľ a boľavé hrdlo, pretože vaše pľúca začnú vylučovať hlien a iné zvyšky fajčenia.


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Zvýšená chuť do jedla a s tým spojené priberanie na váhe – nárast energie, ktorú pocítite, keď prestanete fajčiť, zvyšuje vašu chuť k jedlu. Niektorí ľudia jedia viac aj preto, pretože cigarety nahrádzajú jedlom. Keď chcete mať pod kontrolou svoju hmotnosť, mali by ste mať zorganizovaný svoj jedálniček.

Podráždenosť – robíte veľkú zmenu. Vaša myseľ a telo sa musia prispôsobiť tomu, aby ste sa vzdali niečoho, na čom ste závislý. To často spôsobuje podráždenosť a hnev. Neobíde vás to.

Zápcha – nikotín má priamy vplyv na tenké a hrubé črevo. Keď im odopriete dávku nikotínu, môže sa u vás vyskytnúť zápcha. To môžete priamo ovplyvniť správne nastavenou stravou.

Úzkosť, depresia a nespavosť – fajčiari majú zvýšené riziko depresie a úzkosti, aj keď dôvod nie je jasný. Keď prestanete fajčiť, tieto emócie pravdepodobne na určité obdobie zosilnejú a možno sa vám bude pár dní aj ťažšie zaspávať.

Ťažkosti so sústredením – vplyv nikotínu na psychiku je jasný. Keď svojmu mozgu odopriete dávku nikotínu, na ktorej je závislý, môžu sa spočiatku objavovať problémy so sústredením.

Škodlivosť fajčenia – ako sa zbaviť závislosti?

Fajčiar, ktorý sa rozhodne, že cigarety už viac nepatria do jeho života, to nebude mať na začiatku ľahké. Je to jasné, je to závislosť. Budete potrebovať kus pevnej vôle, presvedčenia a silnej motivácie. Je dobré mať usporiadané nielen svoje hodnoty a ciele ale aj ich dôvody. Prečo chcete prestať s fajčením? Čo vám to prinesie do života?

Napísal som úprimný článok podopretý vedeckými faktami, ktorý vám narovinu hovorí, že to ľahké mať nebudete. 

Je však dôležité uvedomiť si fakt, že cigarety majú priamy negatívny vplyv na zdravie a v skutočnosti platíte za vzduch, ktorý vám škodí, pritom ten, ktorý je zdravý a ktorý naozaj potrebujete, je zadarmo.

Ešte dôležitejšie je pri abstinenčných príznakoch myslieť na to, že sú dočasné. No pozitívny prínos pre psychiku aj fyzický zdravotný stav trvá navždy a je čím ďalej, tým väčší.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.