čučoriedky

Superpotraviny #3: ČUČORIEDKY a ich pozitívne účinky

Malé, veľké, sladké, kyslé, modré, fialové… presne také sú čučoriedky. Potravina, ktorá sa radí medzi jedno z najzdravších ovocí i keď na prvý pohľad neupúta. Veľkosťou má v priemere 5-16 mm, chuťou zaručene omámi. Ich pôvod siaha až do Severnej Ameriky. Pestujú sa na celom jej území a v nemalých množstvách i v Európe.

Čo sú superpotraviny?

Superpotraviny môžeme charakterizovať ako potraviny, ktoré sú prírodným zdrojom energie nabitým cennými látkami potrebnými pre náš organizmus. Prostredníctvom superpotravín dokáže telo správne regenerovať, detoxikovať a bojovať proti rôznorodým civilizačným ochoreniam. Hovoríme teda o potravinách, ktoré nespadajú do kategórie umelo vyrobených produktov a obsahujú nevyhnutné živiny pre organizmus človeka.

O superpotravinách do ktorých patrí aj avokádo či vajcia sme vám poskytli informácie v predchádzajúcich článkoch.

Prečo do tejto kategórie zaraďujeme aj čučoriedky?

Brusnica čučoriedková, čučoriedka obyčajná alebo len „čučoriedka“ je príbuzná brusniciam a borievkam. Čučoriedka je poloker, ktorý radíme do skupiny čeľade vresovcovité. V tejto dobe veľmi obľúbená potravina, ktorú nájdete pomerne často v záhradkách, v hore či v našich jedálničkoch. Pýtate sa prečo?

čučoriedky

Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

Čučoriedky patria k diétnym potravinám, pretože 80% z nich tvorí voda.

Nutričné hodnoty na 100g čučoriedok:

voda: 84%

kalórie: 57

bielkoviny: 0,7g

sacharidy: 14,5g

cukor: 10g

vláknina: 2,4g

tuk: 0,3g

Čučoriedky a ich pozitívne účinky na zdravie

  1. Majú nízky obsah kalórií a tukov, ale množstvo zdravotných benefitov a pestré využite. Obsahujú napríklad vitamín C,E, B6 a K1 (podieľa sa na zrážanlivosti krvi) a meď.
  2. Znižujú riziko kardio-vaskulárnych ochorení. Ich konzumácia má prínos pre zdravie srdca, mozgu.
  3. Sú schopné regulovať hladinu cukru v krvi. Preto sú vhodnou alternatívou ovocia aj pre diabetikov, ktorí sú citliví na inzulín a pri konzumácií sacharidov musia byť opatrní.
  4. Dokážu do istej miery regulovať vysoký krvný tlak (hypertenzia).
  5. Ovplyvňujú starnutie – tento proces sa v našom organizme deje denno-denne a je podmienený poškodením DNA.
  6. Predchádzajú oxidačnému stresu, ktorý je do istej miery tiež zodpovedný za starnutie.
  7. Konzumácia vedie k prevencií vývoja chorôb ako je napríklad rakovina a mnohé ďalšie…
  8. Sú nápomocné pri chorobe či úprave činnosti čriev (hnačke), pretože ich účinky sú protizápalové.
  9. Ich konzumácia sa odporúča aj počas tehotenstva, pretože sú bohatým zdrojom kyseliny listovej.
  10. Pomoc pri zápale močového mechúra – čučoriedky obsahujú látky, ktoré baktériám nedovolia zachytiť sa na jeho sliznici .

Ako využiť čučoriedky?

Pre najlepšie zachovanie nutričných hodnôt sa odporúča konzumácia čerstvých čučoriedok. Ak máte k dispozícií väčšie množstvo, môžete si ich zamraziť pre prípad, že na ne dostanete chuť počas zimných mesiacov. V lete si z nich pripravte osviežujúce smoothie, ktoré je súčasťou vášho jedálnička, použite ich na zdravý koláč alebo si z nich pripravte domáci džem!


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Nie len plody čučoriedok majú využitie v bežnom živote. Napríklad lístky čučoriedok sú veľmi dobré na prípravu čaju, pri poraneniach, ekzéme alebo psoriáze.

Na internete sa vieme dopátrať k mnohým odrodám čučoriedok. Aký je rozdiel medzi kanadskou čučoriedkou a tou, ktorú bežne nájdeme v lese? Kanadská čučoriedka je dostupná v potravinách, jej plody sú väčšie, tmavo-modrej farby a chuť je prevažne sladká. Môžete ich pestovať na záhrade alebo na balkóne v črepníku. Čučoriedky lesné naopak majú plody menšie, ich chuť je sladko-kyslá, sfarbenie je fialové. Na rozdiel od kanadskej čučoriedky ju môžeme nájsť iba v lese, kde má pre svoj rast ideálne podmienky.

Pozor!

I keď sú čučoriedky veľmi prospešné pre zdravie človeka, treba byť opatrný. Prípadov nie je veľa, avšak registrujeme aj alergiu na tieto malé sladké bobuľky. Tiež by ste sa pri návšteve lesa mali vyvarovať okamžitej konzumácií čučoriedok a venovať pozornosť ich dôkladnému očisteniu. Rastú totiž blízko pri zemi a na ich lístkoch sa môžu nachádzať zvyšky výkalov od zvierat, či iné nečistoty. Tie môžu privodiť hnačku alebo návštevu nepríjemných parazitov (pásomnice).

P.S.: Pridajte sa do našej FIT komunity na Facebook-u. Ak vás zaujíma zdravý životný štýl, jednoznačne patríte k nám.

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.