zdravý spôsob života v rodine

Zdravý spôsob života v rodine: 13x ako byť deťom príkladom

Zdravý spôsob života v rodine je dnes ojedinelý úkaz. I keď vy sa snažíte stravovať zdravo, dodržujete nastavený stravovací plán, kupujete kvalitné potraviny, na vašom tanieri nesmie chýbať zelenina, či ovocie, zvyšok vašej rodiny funguje úplne odlišne?

zdravý spôsob života v rodine

Bojíte sa, aby za zlé stravovacie návyky, ktoré vaše deti majú raz nezaplatili zdravím?

Vy ste rodič a vy ste zodpovedný za to, čo vaše deti konzumujú. Viem, že pri deťoch je priam nemožné vyhnúť sa nástrahám ako je zmrzlina, lízanky, pizza alebo hranolky. Je to v poriadku, ak jedlá tohto druhu pre ne predstavujú občasnú formu odmeny napríklad za vysvedčenie alebo dosiahnutý úspech.

Treba mať ale prehľad o tom, čo všetko vaše dieťa skonzumuje počas dňa. Pripravte mu pestrú desiatu, ktorá mu chutí, prihoďte zeleninu, obľúbené ovocie a máte istotu, že nebude vymýšľať a nakupovať nezdravé jedlá v školskom bufete. Aj školská jedáleň je jedna z možností ako korigovať stravu u detí.

Popri škole, práci a iných povinnostiach môžem z vlastnej skúsenosti povedať, že časovo sa zosynchronizovať nie je vždy také jednoduché. Málokedy sa zídeme všetci pri jednom stole a môžeme si spolu vychutnať napríklad večeru.

A keď táto vzácna chvíľa nastane, deti vyhadzujú z taniera zeleninu, manžel z dusenej brokolice a kuracích pŕs tiež nie je veľmi nadšený a vy máte pocit, že zdravý spôsob života v rodine je niečo, čo nebude u vás nikdy fungovať?


Sú pre vás tieto premeny inšpirujúce?

Ak áno, toto by ste určite mali vidieť:

Viac informácií

Nezúfajte! Prostredníctvom poctivého plánovania, organizácie, snahy, fantázie a nenásilnej formy dokážete uplatniť zdravý spôsob života v rodine aj vy.

Neoznačujte potraviny ako „zakázané“

Nevytvárajte u detí obmedzenia, snažte sa im vysvetliť, že nie sú potraviny, ktoré nemôžu jesť, ale potraviny, ktoré sa spájajú s príležitosťami.

Napríklad: „Dnes pôjdeme do cukrárne na zákusok, pretože Miško má narodeniny.“ alebo „Som pyšná na tvoje vysvedčenie, pozývam ťa na zmrzlinu.“

Pred dieťaťom neoznačujeme nevhodné potraviny ako zlé, môže to u neho vytvárať stres a napätie.

Nepoukazujte na váhu dieťaťa

Ak má vaše dieťa problémy s hmotnosťou najhoršie, čo môžete urobiť je poukazovať na ňu. Snažte sa nenápadnou formou riešiť vzniknutý problém s váhou tak, aby si dieťa nevšimlo, že niečo je inak akoby malo byť. Inak môžete u neho vytvoriť odpor k jedlu, čo môže neskôr viesť k vážnym poruchám príjmu potravy. Hravou formou mu vysvetlite, aké vitamíny ovocie/zelenina obsahuje a prečo je dobré ich konzumovať vo väčšom množstve ako iné.

Vyžaduje plánovanie a poctivú prípravu

Nenechávajte si prípravu jedál na poslednú chvíľu. Obetujte jedálničku vašej rodiny hodinku času a vopred si naplánujte ako budú počas celého týždňa vyzerať vaše raňajky, desiata, obed, olovrant a večera.

Kupujte iba potraviny, ktoré pri príprave jedál použijete, pretože ktoré dieťa si vezme na desiatu jablko, keď hneď vedľa leží keksík? Taktiež sa vyhnite kúpe sladených nápojovzbytočných maškŕt, ponúknite deťom ako občerstvenie radšej misku ovocia.

Nepodceňujte spoločné stravovanie

Netešili by ste sa z práce domov viac, keby ste vedeli, že sa večer stretnete všetci pri jednom stole, poviete si kto mal aký deň, čo zažil a spolu sa navečeriate? Spoločné stravovanie výrazne podporuje zdravý spôsob života v rodine a zároveň prispieva k emocionálnemu a sociálnemu rozvoju.

Spravte zo spoločného stravovania zábavu, navrhnite deťom, aby vám pomohli pri samotnom varení, prestieraní, robte konverzáciu zaujímavou kladením otázok, rozdeľte si úlohy a zapojte sa tak všetci do prípravy večere. Nie je na škodu zaviesť si vlastné pravidlá, ktoré sa budete snažiť dodržiavať. Stanovte si čas večere ako čas, ktorý trávite so svojou rodinou, odložte telefóny, komunikujte o chuti jedla a nápadoch na ďalšie varenie.


Toto jesť a chudnúť?👇

jedálniček na mieru

Pre diétach sen, s nami realita…

Viac informácií

Nevynechávajte zeleninu

Čerstvá, mrazená alebo konzervovaná? Na tom nezáleží, hlavne, aby bola. Ako na to?

Začleňte zeleninu do jedál, ktoré vaše deti milujú alebo ju jednoducho nakrájajte na tanier a nechajte deti, aby si vybrali tú, ktorú obľubujú najviac. Nenúťte ich do konzumácie tých druhov zeleniny, ktoré vyslovene nemajú radi. Zeleninu, voči ktorej majú deti predsudky opíšte podľa chuti, vitamínov a uveďte dôvod prečo je konzumácia práve tohto druhu pre človeka a jeho telo dôležitá.

Ponúknite im ovocie

Ovocie rovnako ako zelenina sú potrebné pre ľudské telo. Preto zvoľte hravý spôsob podávania ovocia a použite na servírovanie napríklad formičku na vykrajovanie. Pre detské očká lákavé, pre vás istota, že jedlo vzbudí pozornosť na prvý pohľad.

Ak sa chystáte do práce, nachystajte deťom do chladničky misku s pripraveným ovocím pre prípad, že by mali chuť maškrtiť. Ak im ovocie nachystáte ako sa povie „pod nos“, existuje väčšia pravdepodobnosť, že po ňom siahnu ako keby bolo položené v košíku na kuchynskom pulte. Všetci totižto vieme, že je pre nás pohodlnejšie, ak nám jedlo niekto pripraví a zároveň z nejakého dôvodu pripravené niekým iným chutí vždy lepšie.

Jedno jedlo pre všetkých

Aj keď sa vám to môže zdať priam nemožné, vyskúšajte to! Je úplne normálne, že chute členov rodiny sa líšia a preto pripravte jedlo tak, aby si každý prišiel na svoje a mohol si vybrať potraviny, ktoré budú súčasťou jeho taniera.

Viem, že starostlivosť matky o rodinu občas nemá hraníc, ale nebudete predsa donekonečna variť pre každého člena osobitne podľa požiadaviek. Nájdite zlatú strednú cestu a učte členov vašej domácnosti kompromisom a vzájomnej dohode. Komunikujte o tom, ktoré potraviny vám chutia najviac a ktoré veľmi neobľubujete.

Každý deň pripravte iný druh šalátu a sledujte, ktorý zožal na vašom stole najväčší úspech. Zaviesť zdravý spôsob života v rodine nemusí byť tak náročné a nemožné ako sa vám na prvý pohľad zdá.

So zaraďovaním nových potravín to ale veľmi nepreháňajte, aby ste vedeli určiť, ktorá môže konkrétnemu členovi škodiť, ak by sa vyskytli nepríjemnosti ako intolerancie alebo alergie.

Zdravý spôsob života v rodine nechajte určitým spôsobom na deti

Nielen to, že vám budú pomáhať v kuchyni a poskytovať nové nápady, ale nechajte im priestor vyjadriť sa k nechuti, pocitu sýtosti alebo naopak hladu. Ak je dieťa hladné, poskytnite mu zdravú alternatívu jedla alebo občerstvenia a ak je sýte, nenúťte ho, aby skonzumovalo všetko, čo sa nachádza na tanieri.

Dezert nie je odmena za prázdny tanier

Ako sme si už povedali, maškrty by sa mali spájať s príležitosťami a nepredstavovať odmenu za zjedený obed. Je hlúposť, aby dieťa do seba zbytočne „tlačilo“ jedlo, ktoré už nechce jesť len preto, lebo za odmenu dostane dezert. Riskujete, že si k jedlu vytvorí odpor a tiež to, že po každom zjedenom jedle bude očakávať sladké potešenie.

Dezert servírujte hravou formou, krájajte ovocie na plátky, kocky, trojuholníky a pre pestrosť a zaujímavosť pridajte malé množstvo šľahačky.

Bielkoviny na rastlinnej báze

Kto povedal, že bielkovinu musí v jedle predstavovať iba mäso či syry? Nahraďte časť z nich použitím strukovín a urobte jedlo zaujímavejším. Nevyhýbajte sa fazuli, hrachu, cíceru či šošovici. Sú bohaté na vlákninu, vitamíny, antioxidanty, minerály a iné prospešné živiny.

Začleňte do vášho rodinného jedálnička orechy a semená. Pýtate sa ako na to? Jednoducho! Primiešajte napríklad chutné chia semienka do smoothie nápoja z obľúbeného ovocia.

Vynechajte presladené džúsy

Že si neviete predstaviť raňajky bez nich? Ale viete… Smoothie nápoje sú výbornou náhradou džúsov a navyše bez pridaného cukru. Nakombinujte ovocie podľa požiadaviek rodiny a vychutnajte si tak každé ráno inú príchuť a dávku osvieženia.

Ak sa snažíte zredukovať vašu váhu alebo váhu iných členov rodiny, v tom prípade sú smoothie nápoje výborná voľba. To je dôvod, prečo sú možnosťou výberu v každom jedle dňa, ktoré sa nachádza v nami zostavovanom jedálničku na mieru. Pravdupovediac v letných horúčavách či uponáhľaných dňoch sú súčasťou aj nášho stravovacieho plánu a v spojení s proteínom? Chuť proteínu si zvolíte podľa seba a zo zdravého nápoja sa stane ovocná bomba!

Všetko začína vo vašej kuchyni

Ak máte priestor na pestovanie domácich byliniek, ovocia alebo zeleniny, využite ho!

Ak nemáte k dispozícií kúsok záhrady, premeňte na ňu svoj balkón! Alebo pestujte bylinky priamo na kuchynskom okne. Deti budú nadšené z toho, ako sa rastlinky deň, čo deň menia, rastú. Je väčšia pravdepodobnosť, že hneď ako bude potravina zrelá, budú ju chcieť ochutnať, pretože sa o ňu pravidelne starali a videli ju rásť. Aj takéto drobnosti môžu u vašich detí podporiť väčšiu lásku k zelenine či ovociu.

Začnite od seba

Zdravý spôsob života v rodine sa nevybuduje zo dňa na deň a vôbec nie sám. Musíte sa oň pričiniť a najlepšie je začať od seba. Buďte pre nich príkladom, poukazujte na výhody zdravého stravovania a veďte ich k pohybu. Podnikajte výlety a miesto čokoládky na desiatu si do ruksaku pribaľte ovocie.

Nevynechávajte partnera a poraďte sa spolu o tom, ako byť deťom dobrým príkladom, veď ako sa hovorí „Deti sú našim zrkadlom.“

Veríme, že aspoň niektoré z našich rád vám pri zavádzaní zdravého spôsobu života v rodine budú nápomocné.

Veľa šťastia!

Zistite, ako schudnúť:

Urobte si Test Nutričnej Optimalizácie teraz hneď zdarma a získajte osvedčené know-how.